|

Dijital Türkiye Projesi

   Proje Hakkında

Kamuda dijital dönüşüm yol haritası hazırlama ve dijital ekosistemi oluşturma görevimiz kapsamında, Dijital Türkiye üzerinde katma değeri yüksek, nitelikli ve bütünleşik hizmetlerin daha fazla sunulması amacıyla, merkezi ve yerel yönetimler ile özel sektörle işbirliği içerisinde çalışmaktayız.

Kamu tarafından üretilen bir verinin diğer bir kamu kurumu tarafından belge olarak istenmemesi maksadıyla başlatılan sıfır belge politikası için çalışmalarımız sürdürülmektedir. Bu kapsamda, bürokratik işlemlerde kaybedilen zamanı telafi etmek, vatandaş ile özel sektör üzerindeki bürokratik yükleri azaltmak amacıyla Ofisimiz koordinasyonunda; 1 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararı, 41 yönetmelik ve 13 tebliğ’de değişiklik yapılarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu sayede 111 süreç sadeleştirildi.

Dijital Türkiye Platformunda 45 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına erişilmiş olup, 641 kuruma ait 5170 hizmet Dijital Türkiye Portalinde sunulmaktadır.

Amacımız, katma değeri yüksek hizmet sayısını artırmak ve bu hizmetleri herkese yayabilmek. Kullanıcı dostu ara yüzler hazırlayarak insanların çok daha rahat Dijital Türkiye'yi kullanmasını sağlamaktır.

v1.0 ile vatandaşlarımıza 2.406, iş dünyasına 2.488 ve kamuya 1.806 hizmet sunulmuştur.

e-Devlet’ten Dijital Türkiye Versiyon 1.1’e giden süreçte hizmet başına düşen ortalama belge sayısı 3,80 iken yaptığımız çalışmalar ve kurumlarımızın üstün gayreti neticesinde talep edilen ortalama belge sayısı 0,34’e düşürülmüştür.

Ofis olarak yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde, 81 ilimizde bulunan 21 elektrik tedarik şirketi ve 72 doğalgaz dağıtım şirketi Dijital Türkiye platformuna entegre edilmiştir. Elektrik, Doğalgaz Abonelik başvurusu, Vasiyetname Sorgulama işlemleri en az 1 günde yapılırken Dijital Türkiye üzerinden dakikalar içinde yapılabilmektedir. Öğrencilerimiz yurt kayıt işlemlerini en az 2 günde yaparken v1.0 ile bu süre bir kaç dakikaya düşürülmüştür.

Dijital Türkiye Versiyon 1.0 (v1.0) ile;

  • Katma değeri yüksek hizmetler dijitalleştirildi,
  • Belge sayıları azaltıldı,
  • Zaman ve paradan tasarruf sağlandı,
  • Bürokrasi azaltıldı.

Çalışmalarına başladığımız Dijital Türkiye Versiyon 1.1 ile bütünleşik hizmet sunumuna geçiyoruz. Bu kapsamda ‘Araçlarım’, ‘Evim’ ve ‘Sağlığım’ gibi kullanıcı ve konu odaklı bütünleşik hizmetler vatandaşımızın hayatını kolaylaştıracak.

 Proje Web Sitesi : www.turkiye.gov.tr