Siber Zekâ Bilgi Yarışması

Proje Hakkında

 

Siber güvenlik bilincine sahip bireylerin sayısını artırmak amacıyla eğitim ve farkındalık faaliyetlerinin bir parçası olarak düzenlenen yarışmalar bu konuda önemli bir etkiye sahiptir. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından siber farkındalık ayı etkinlikleri kapsamında Siber Zekâ Bilgi Yarışması’nın 2021 yılında ikincisi düzenlenmiştir.

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyleri için ayrı ayrı düzenlenen yarışmanın duyurusu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Millî Eğitim Bakanlığı ve İl Millî Eğitim Müdürlüklerine ait sosyal medya hesapları, ulusal / yerel basın ve EBA sistemi üzerinden yapılmaktadır.  Başkanlığımız tarafından hazırlanan yarışma soruları, MEB desteğiyle müfredata uygunluğu kontrol edilerek son haline getirilmektedir.

Yarışma, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan siberzeka.cbddo.gov.tr web sayfası üzerinden yapılmaktadır. Yarışma ile öğrencilere siber güvenlik alanında farkındalık kazandırılırken aynı zamanda en çok doğru cevabı, en kısa sürede veren öğrencilerimize bu alandaki motivasyonlarını artırmak üzere teşvik edici sürpriz hediyeler verilmektedir. 

İlk kez 2020 yılı Ekim ayında düzenlenen yarışmanın her yıl düzenlenerek geleneksel hale getirilmesi hedeflenmektedir.