TÜRKSAT-5A’nın Yolculuğu Dijital Resim Sergisi

Proje Hakkında


Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından çocukların uzaya, bilime ve sanata olan ilgisini artırmak amacıyla "TÜRKSAT-5A’nın yolculuğu" konulu bir dijital resim sergisi düzenlenmiştir. 4-12 yaş grubu çocuklar için düzenlenen dijital sergiye 5.000’in üzerinde öğrenci, hayallerindeki TÜRKSAT-5A’nın yolculuğunu anlattıkları resimleri ile katılım göstermiştir. Dijital sergi, TÜRKSAT-5A’nın fırlatıldığı 8 Ocak 2021 tarihinde turksat5aninyolculugu.cbddo.gov.tr  web sitesi üzerinden açılarak çocuklarımızın gönderdiği resimler yayımlanmaya başlanmıştır. Çocuklarımızdan büyük ilgi gören dijital sergi, daha sonra yapay zekâ ve blokzincir teknolojileriyle birleştirilerek geliştirilmiştir.

4 Şubat 2021’de çocuklarımızın dijital sergide yer alan resimleri için yeni bir çalışma yapılmış ve stil transferi yöntemi kullanılarak resimler yapay zekâ ile yeniden yorumlanmıştır.  Ünlü ressamların eserlerine dönüştürülen çalışmalarda kaynak olarak İbrahim Çallı - Emirgan Çeşmesi, Vincent van Gogh - Yıldızlı Gece ve Katsushika Hokusai - Büyük Dalga eserleri kullanılmıştır. Projenin bu aşamasında bilgilendirici videolar ile çocuklara yapay zekânın kullanım alanları açıklanarak çocuklarımızın genç yaşta bilime ve sanata yönelmesi, bu konuda teşvik edilmesi amaçlanmıştır.

Projenin son aşamasında ise 19 Aralık 2021’de fırlatılan yeni nesil haberleşme uydumuz TÜRKSAT-5B için dijital sergideki tüm resimlerin kolajı ile bir "TÜRKSAT-5B NFT"si oluşturulmuş, ayrıca 81 ilimiz ve Azerbaycan’dan seçilen toplamda 82 şanslı öğrencimizin resimleri NFT’ye dönüştürülmüştür. Bu aşamada gençlerin ilgisinin, geleceğin teknolojilerinden biri olarak görülen blokzincir teknolojisine çekilmesi hedeflenmiştir. Hazırlanan özel TÜRKSAT-5B NFT’si, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından TÜRKSAT-5B’yi uzaya çıkaran Space-X’in kurucusu Elon Musk’a hediye edilmiştir.