81 İlimizden 100 Dijital Gencimiz Dijital Gençlik Kampı’nda Buluştu

81 İlimizden 100 Dijital Gencimiz Dijital Gençlik Kampı’nda Buluştu
25 Eyl 2023
Paylaş:

21-27 Ağustos tarihleri arasında çevrim içi olarak düzenlenen, 18-25 yaş arasındaki gençlerin katıldığı Dijital Genç Bilgi yarışmasında en kısa sürede en çok doğru cevabı veren gençler Dijital Gençlik Kampı’na katılmaya hak kazandılar. Kampta gençler, dijital teknolojilerin kullanımı ve gelişimi hakkında güncel ve önemli bilgiler edindiler; Yapay zekâ, siber güvenlik, akıllı şehir ve girişimcilik dersleri alarak, alanında uzman kişilerle buluştular.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Dijital Gençlik Kampı’nın ilk günü düzenlenen zirvede dijital gençlerle buluştu. Ofis olarak gençlerin dijital dünyayı keşfetmesine verdikleri öneme değinen Başkan Koç, “Türkiye'nin dijital yüzünü şekillendiren, inovasyon ve teknolojiye olan ilginizle ülkemizi daha parlak yarınlara taşıyacak olan bireylerisiniz. 81 ilden binlerce gencimizin katıldığı bu önemli etkinlik, Türkiye'nin dört bir yanında dijital dönüşüm ve teknolojiye olan ilginin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Dijital dünyada lider olma yolunda atılan bu adım, Geleceğin Türkiyesi’ni inşa etme yolunda çok önemli bir kilometre taşıdır.” diye konuştu.

Başkan Koç, yenilikçi teknolojilerin doğru ve etkin kullanılmasının yanında bir diğer önemli hususun da bizlere özgü olmasını belirterek,  geçtiğimiz sene NFT teriminin Türk Dil Kurumu ile birlikte Türkçeleştirerek dilimize “Nitelikli Fikrî Tapu” olarak kazandırıldığını hatırlattı.

Yenilikçi teknolojiler alanında eğitim, aktivite, kamp, yarışmalar gibi olanakları sunmamızın yanında Dijital Dönüşüm Ofisi’nde staj ve iş fırsatlarının olduğunu hatırlatan Koç, “Yapay zekâdan siber güvenliğe, blokzincirden sosyal medya yönetimine, hukuktan uluslararası ilişkilere kadar birçok alanda staj yapabileceğiniz ofisimizde sonrasında Dijital Dönüşüm Ofisi ailemizin bir ferdi olarak Dijital Türkiye’nin inşa edilmesi için birlikte çalışabiliriz.” dedi.
Gerçekleştirilen Dijital Gençlik Kampı’nın ilk gününden bu yana gençlerin girdiği derslerde yoklamaları dijital olarak alındı. Her girilen ders için bir NFT dağıtımı yapıldı. Kamp sonunda tüm eğitimleri eksiksiz tamamlayan katılımcılara sürpriz hediyeler verildi.
Başkan Koç sözlerine son verirken Türkiye Yüzyılı vizyonu ve TEKNOFEST gençliğimiz sayesinde Türkiye Yüzyılı’nın Dijitalin Yüzyılı haline getirileceğini vurguladı. Bu yüzyılı inşa ederken gençlerimizin Dijitalin Yüzyılı’na olan ilgisini ve merakını artırmak için Dijital Gençlik Kampı gibi eğitimlerin çoğalmasını dileyerek etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.


Önceki Sonraki