Teknoloji Şöleni TEKNOFEST Başkent Ankara’da Gerçekleşti

Teknoloji Şöleni TEKNOFEST Başkent Ankara’da Gerçekleşti
03 Eyl 2023
Paylaş:

Cumhuriyet’in 100. yılında ilk kez başkentte düzenlenen dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST 30 Ağustos - 3 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği festivali 943 bin kişi ziyaret etti.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin (CBDDO) de paydaş olarak katılım gösterdiği festival teknoloji, bilim, havacılık ve konserler gibi birçok renkli etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Dijital Dönüşüm Yetenek Merkezinde Eğitimini Tamamlayanlar Sertifikalarını TEKNOFEST'te Aldılar

Türkiye'nin 8 farklı şehrinden ve 18 farklı üniversitesinden 24 gencimiz Dijital Dönüşüm Yetenek Merkezi’nde (DDYM) 6 haftalık eğitim alarak oyun ve kodlama yeteneklerini geliştirdiler.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mezun olan gençler katılım belgelerini, TEKNOFEST’in ikinci gününde CBDDO standında gerçekleştirilen törende Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç’un elinden aldılar. Gençlerin dijital becerilerini geliştirmek için çok güzel bir eğitim aldıklarını dile getiren Koç, “Bu arkadaşlar özel olarak seçildiler. Bize başvurdular, mülakatlar yapıldı, çok istekli olduklarını kanıtladılar. Türkiye Yüzyılında dijital becerileri olan gençlere ihtiyacımız var. Bu arkadaşlarımız da bu becerileri kazanmış oldu” dedi.  CBDDO standında ziyaretçiler yapay zekâ, siber güvenlik ve blokzincir alanlarında uzmanlar tarafından bilgilendirildi. Beyin dalgalarıyla oyun ve sanal gerçeklik deneyimi sunan stantta ayrıca düzenli olarak sürpriz ödüllü mini bilgi yarışmaları düzenlendi. Dijital Tayfa ile fotoğraf çektirme fırsatı yakalayan çocuklara ise TRT Çocuk özel sayısı “Dijital Dönüşüm” dergisi dağıtıldı.

5 gün boyunca ülkenin dört bir yanından ziyaretçilerin akın ettiği Teknofest’in bir sonraki durağı ise 27 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında İzmir olacak.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki