Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı Genelgesi Resmî Gazete’de Yayımlandı

Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı Genelgesi Resmî Gazete’de Yayımlandı
31 Tem 2023
Paylaş:

Kamuda açık kaynak kodlu yazılımların (AKKY) kullanımını yaygınlaştıracak “Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı Genelgesi” Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete'de yayımlandı.

Genelge ile birlikte kamuda açık kaynak kodlu yazılım kullanımını yaygınlaştırarak bilişim harcamalarından tasarruf edilmesi, üretici bağımlılığının azaltılması ve siber güvenliğin güçlendirilmesi ile ülkemizin rekabet gücünün artırılması hedefleniyor. Özellikle lisans maliyetleri nispeten yüksek ve açık kaynak kodlu yazılım muadilleri ilgili alanda yaygın şekilde kullanılan ticari lisanslı yazılımların açık kaynak kodlu yazılımlar ile değiştirilmesine öncelik verilecek.

Açık kaynak kodlu yazılım geçiş sürecinde kurumlar arası koordinasyon Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından sağlanacak. Kullanılan ticari lisanslı yazılımların envanteri ve bunlardan hangilerinin Açık kaynak kodlu yazılım muadilleriyle değiştirilebileceğine yönelik “AKKY Geçişi Analiz ve Yol Haritası Raporu” Dijital Dönüşüm Ofisinin resmî internet adresinde (www.cbddo.gov.tr) ilan edilen şablona ve “Açık Kaynak Kodlu Yazılıma Geçiş Analiz Rehberi”ne uygun şekilde oluşturularak dokuz ay içerisinde Dijital Dönüşüm Ofisi’ne iletilecek.


Önceki Sonraki