Dijital Dönüşüm Yetenek Merkezinde Yeni Dönem Başladı

Dijital Dönüşüm Yetenek Merkezinde Yeni Dönem Başladı
19 Tem 2023
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hayata geçirilen, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi bünyesinde faaliyet gösteren Dijital Dönüşüm Yetenek Merkezi’nde (DDYM) yeni dönem bugün başladı. 17 Temmuz- 27 Ağustos tarihleri arasında Swift Kodlama ve Oyun Atölyelerinde eğitim görecek gençlerin, oyun ve kodlama yeteneklerini geliştirerek dijital çağda bir adım öne geçmeleri ve eğitimlerin yeni TURCORN'ların doğmasına destek olması hedefleniyor. 

21 Haziran- 4 Temmuz tarihleri arasında e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirilen başvuruların ardından dönemin ilk dersinde gençleri ziyaret eden Başkanımız Dr. Ali Taha Koç: “Bu yaz döneminde, gençlerimizin tatillerini daha verimli geçirebilmeleri ve dijital girişimcilik dünyasını daha yakından tanıyabilmeleri için iki ayrı eğitim paketi tasarladık. 21 Haziran - 4 Temmuz tarihleri arasında Swift Kodlama Atölyesi ve Oyun Atölyesi’ne toplamda 410 gencimiz başvuru yaptı. Ayrıca, bu eğitimlere tüm Türkiye'den başvurular aldık. Ağrı, Malatya ve Sivas gibi farklı şehirlerden gelen öğrencilerimizi aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. CBDDO Uzmanları, gençlerin başvuru esnasında verdiği cevaplara dayalı olarak bir puanlandırma matriksi oluşturarak aday listesini belirledi. Ardından 82 adayla birebir telefon görüşmeleri gerçekleştirildi ve son asil liste için 24 genç seçildi.  Bu dönemde bizi mutlu eden bir diğer detay ise genç kız öğrencilerimizin bu eğitimlere yoğun ilgi göstermesi oldu. Toplam 14 kız öğrencimiz ve 10 erkek öğrencimiz ile eğitimlere başlamış bulunmaktayız.” diyerek atölyelere gösterilen yoğun ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

Eğitimlere katılan öğrenciler arasında bilgisayar veya yazılım mühendisliği alanlarından olduğu kadar sağlık, mimarlık, işletme ve gıda mühendisliği gibi farklı disiplinlerden gelen gençler de bulunuyor. Farklı disiplinleri dijital yetenekleri ile özgün hale getirecek bu gençlerin eğitim sonunda geliştirecekleri projeler ile girişim dünyasına adım atmaları bekleniyor.

Swift Kodlama Atölyesi kapsamında öğrencilere bu yaz döneminde dijital girişimcilik eğitimleri ile beraber toplamda 120 saat eğitim verilecek. Ayrıca TRT, ODTÜ TEKNOKENT ATOM ve STM ortaklığında bu sene ilk defa hayata geçirilen Oyun Atölyesi kapsamında da katılımcılara dijital girişimcilik eğitimleri ile beraber toplam 100 saat eğitim verilecek.

DDYM Oyun Atölyesi kapsamında öğrenciler; UNITY, UNREAL, User Interface (UI), User Experience (UX), Karakter Tasarımı ve Oyun Datası gibi konularda sektör uzmanlarından ücretsiz eğitim alma fırsatı yakalayacak. Bu sayede, PC ve Konsol oyun sektörünü daha yakından tanıma imkânına sahip olacak.

Eğitimleri başarıyla tamamlayan gençlere katılım sertifikalarını 30 Ağustos - 3 Eylül tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek olan TEKNOFEST’te dağıtılacağını müjdeleyen Başkan Koç DDYM’deki gençlere yönelik beklentilerini şu sözleriyle ifade etti: “Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak gençlerimizin dijital dönüşüm sürecinde aktif bir rol almasını sağlamak, onları bu sürece dahil etmek ve gelecekteki teknoloji liderlerini yetiştirmek için buradayız. Birlikte, Dijitalin Yüzyılı’nın genç yeteneklerini en iyi şekilde yetiştireceğimize ve bu gençlerin geleceğimizi şekillendireceğine inanıyoruz. Bu anlamlı yolculukta bizlere destek olan herkese teşekkür ederim.”

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki