Siber Güvenlik Sektörünün Aranan Elemanları Geliyor

Siber Güvenlik Sektörünün Aranan Elemanları Geliyor
21 Haz 2023
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yükseköğretim Kurulu arasında geçen yıl imzalanan protokol uyarınca dört üniversitede Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu açılması kararlaştırıldı.

Türkiye Yüzyılı vizyonunun gerçekleşmesine katkı sağlayacak Cumhuriyetimizin referans projeleri arasında yerini alan Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları; Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde 2023 Eğitim-Öğretim Döneminde açılıyor.

Ulusal siber güvenlik ekosistemi ile birlikte geliştirilecek iş birliği modelleri ile desteklenecek meslek yüksekokullarında sektöre nitelikli iş gücü sağlanması ve sürdürülebilir bir iş gücü geliştirme programı oluşturulması hedefleniyor.

Bu yüksekokullarda açılacak “Siber Güvenlik Analistliği ve Operatörlüğü” ön lisans programında öğrencilere siber güvenlik alanındaki temel konuların yanı sıra siber güvenlik olay yönetimi, güvenlik teknolojileri operasyonları, sızma testleri, ağ güvenliği gibi konularda da eğitim verilecek. Seçilen bazı alan derslerini sektörden konu uzmanları da verebilecek.

Programın taslak müfredatı Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve sektör temsilcileriyle birlikte hazırlandı. Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden uzman temsilcilerin yer aldığı komisyon ile birlikte olgunlaştırma çalışmaları devam eden program “Siber Güvenlik Olay Analisti, SGOM/SOME 1. Seviye Destek Elemanı, Siber Tehdit İstihbarat Analisti, Siber Güvenlik Sistemleri Operatörü" olarak çalışabilecek seviyede bilgi ve beceriler edindirmeye yönelik olarak tasarlanmaktadır.

Dersler teorik ve uygulamalı olarak sunulacak olup; öğrenciler teknoparklar içinde yer alan firmalar ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’ne üye firmalarda staj ve sahada mesleki eğitim imkânına da erişebilecekler.

İngilizce hazırlık sınıfı ile öğretime başlanacak Siber Güvenlik Meslek Yüksekokullarında açılacak 2 yıllık “Siber Güvenlik Analistliği ve Operatörlüğü” ön lisans programının öğretim dili en az %30 İngilizce olacak.

İlgili üniversitelere T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılan merkezî Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile TYT puan türüne göre öğrenci kabul edilecek ve 2023 yılı güz döneminde her bir üniversiteye 25 öğrenci alınacak.

Siber Güvenlik Meslek Yüksekokullarını tercih edecek öğrencilere siber güvenlik sektörü iş birliğinde burs ve istihdam desteği sağlanacak. Öğrenciler mezun olduklarında sektörün önde gelen firmalarında istihdam önceliğine sahip olacaklar.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda, protokol kapsamında üniversitelerin mevcut öğretim üyesi kadrosunun siber güvenlik alanlarında yetkinliklerini artırmaya yönelik eğitim programlarının düzenlenmesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yüksekokuldan mezun olacak öğrencilerin meslek tanımlarının ve meslek standartlarının oluşturulması çalışmaları da gerçekleştirilecektir.


Önceki Sonraki