Türkiye Maarif Vakfı'nda Dijital Dönüşüm ve Eğitime Yansımaları Konuşuldu

Türkiye Maarif Vakfı'nda Dijital Dönüşüm ve Eğitime Yansımaları Konuşuldu
09 Haz 2023
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Türkiye Maarif Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen "Dijital Dönüşüm ve Eğitime Yansımaları" etkinliğine katıldı. Türkiye Maarif Vakfı okullarının eğitimcileriyle ve video konferans yoluyla dünyanın dört bir tarafından öğrencileriyle bir araya gelen Başkan Koç; bilgi teknolojileri, yenilikçi teknoloji trendlerinin yükselişi, yapay zekâ ve geleceğin meslekleri konuları başta olmak üzere dijital dönüşümün eğitime etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yapay zekâ teknolojilerine dair önemli noktalara değinen Koç, bu alanın eğitim sektörüne katkılarına ve potansiyel tehlikelerine dikkat çekti. Turnitin'e eklenen yapay zekâ aracının öğrencilerin akademik çalışmalarını değerlendirmedeki rolünden bahseden Başkan Koç, bu alanda mevcut ve potansiyel yapay zekâ uygulamaları konusunda önemli bilgiler verdi.

Başkan Koç, konuşmasında Türkiye'nin siber güvenlik yetkinliklerini artırma yönündeki çabalarına dikkat çekti. Bu çabaların çarpıcı örneklerinden biri olarak Türkiye’nin ilk ve tek siber güvenlik lisesi Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden bahseden Koç, lisenin üniversiteye giriş sınavlarında üstün başarı gösteren öğrencileri kabul ettiğini ve bu alandaki yetenek havuzunu genişletmeyi amaçladığını belirtti. Başkan Koç, bu başarıyı daha ileriye taşıma arzusuyla, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile bir protokol imzalandığını ve Siber Güvenlik Meslek Yüksekokullarının kurulmasının çalışmaların sürdürüldüğünü ve seçilen pilot üniversitelerde önümüzdeki dönem eğitime başlanacağını belirtti.

Başkan Koç, Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci yüzyılını karşıladığına dikkat çekti ve Türkiye Yüzyılı’nın Dijitalin Yüzyılı olması için çalışmaların sürdüğünü belirterek Türkiye Maarif Vakfı'nın, Türkiye'nin ve dünyanın dört bir köşesindeki gençlerle buluşma fırsatı sunmasından dolayı duyduğu mutluluğu şu sözlerle ifade etti: “Türkiye Cumhuriyeti ikinci yüzyılını karşılıyor. Bizler ikinci yüzyılımızın Türkiye Yüzyılı olması için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde TEKNOFEST kuşağımız ile nitelikli insan kaynağımız ile Türkiye Yüzyılı’nı Dijitalin Yüzyılı haline getireceğiz. Türkiye Maarif Vakfımız, Türkiye’nin mazlum coğrafyalarda ne demek olduğunu, Türkiye denince gözlerin nasıl parıldadığını, Recep Tayyip Erdoğan denince selam ve duaların ne kadar çoğaldığını en iyi bilen kurumlarımızdan.” 

Dijital dönüşüm ve eğitim üzerine etkileri konusunda farkındalık oluşturma amacıyla düzenlenen etkinlikte Dr. Ali Taha Koç'un konuşması katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Başkan Koç, konuşmasının sonunda Türkiye Maarif Vakfı ailesine bu güzel eğitim girişimleri için teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki