TÜRKSAT-5A'nın Yolculuğu Dijital Resim Sergisi Yeniliklerle TÜRKSAT-5B’nin Hizmetteki Birinci Yıl Dönümünü Kutluyor

TÜRKSAT-5A'nın Yolculuğu Dijital Resim Sergisi Yeniliklerle TÜRKSAT-5B’nin Hizmetteki Birinci Yıl Dönümünü Kutluyor
14 Haz 2023
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından düzenlenen ve çocukların hayallerindeki TÜRKSAT-5A'nın yolculuğunu anlattığı "TÜRKSAT-5A'nın Yolculuğu" isimli dijital resim sergisi, TÜRKSAT-5B’nin hizmetteki ilk yıl dönümünde yeniliklerle karşımıza çıkıyor. 4-12 yaş aralığındaki 5.000'den fazla çocuğun resimlerinin yer aldığı sergi, TÜRKSAT-5A’nın fırlatıldığı 8 Ocak 2021 tarihinde turksat5aninyolculugu.cbddo.gov.tr web sitesi üzerinden açıldı.

Sergi, ilk etapta çocukların TÜRKSAT-5A'ya dair hayallerini resimlerle aktarmalarını sağladı. Daha sonra bu resimler, yapay zekâ ve blokzincir teknolojileriyle birleştirilerek dijital sergi geliştirildi. 4 Şubat 2021'de ise stil transferi yöntemi kullanılarak sergide yer alan resimler yapay zekâ ile yeniden yorumlandı ve ünlü ressamların eserlerine dönüştürüldü. Bu süreçte İbrahim Çallı - Emirgan Çeşmesi, Vincent van Gogh - Yıldızlı Gece ve Katsushika Hokusai - Büyük Dalga eserleri kaynak olarak kullanıldı.

Bir sonraki aşama, 19 Aralık 2021’de fırlatılan yeni nesil haberleşme uydusu TÜRKSAT-5B'nin fırlatılmasına özel olarak dijital sergideki tüm resimlerin kolajı ile bir "TÜRKSAT-5B NFT"si oluşturuldu. Ayrıca 81 ilimiz ve Azerbaycan’dan seçilen toplamda 82 şanslı öğrencinin resimleri NFT’ye dönüştürüldü. Bu vesileyle çocukların sanat ve teknolojiye olan ilgisi teşvik edilirken, blokzincir teknolojisinin potansiyeli ve geleceğe dair önemi de vurgulandı. Hazırlanan özel TÜRKSAT-5B NFT’si, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından TÜRKSAT-5B’yi uzaya çıkaran Space-X’in kurucusu Elon Musk’a hediye edildi.

Bugün ise, TÜRKSAT-5B'nin hizmete alınmasının birinci yıl dönümünde, bu benzersiz dijital sergi yenilenerek karşımıza çıktı. Yapay zekâ ile gerçekleştirilen stil transferlerinin geliştirildiği ve yeni eserlerin eklendiği güncel versiyonda İbrahim Çallı’nın Çınaraltı, Katsushika Hokusai’nin Büyük Dalga, Edvard Munch’un Çığlık, Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece ve Otoportre, Pablo Picasso’nun Marie-Thérèse Walter ve Guernica, Claude Monet’in İzlenim: Gün Doğumu tabloları kullanılıyor. 

Türksat-5A’nın Yolculuğu Dijital Resim Sergisi’nin yenilenmiş versiyonu, çocukların hayalleri, sanatın gücü ve teknolojinin etkileyici olanakları ile birleşerek, daha geniş kitlelere ulaşmayı ve geleceğin genç bilim ve sanat insanlarını yetiştirmeyi amaçlıyor.
 


Önceki Sonraki