OECD Küresel Teknoloji Forumu’nda Teknoloji ve İnsan Hakları İlişkisi Tartışıldı

OECD Küresel Teknoloji Forumu’nda Teknoloji ve İnsan Hakları İlişkisi Tartışıldı
07 Haz 2023
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, ülkemizi temsilen Paris'te gerçekleşen OECD Küresel Teknoloji Forumu’nun (Global Forum on Technology - GFT) Açılış Toplantısı’na katıldı.

Sorumlu, Değerlere Dayalı ve Hak Odaklı Teknoloji Oturumu’nda konuşan Başkan Koç; yenilikçi teknolojilerin nasıl etik ve insan haklarına uygun bir şekilde geliştirilebileceği, toplumlar ve ekonomiler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi ve bu teknolojilere dair mevcut politika ve düzenleyici çerçevelerindeki eksikliğin yarattığı boşluklar hakkında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Başkan Koç, konuşmasında teknolojik gelişmelerin, değerlerimizle ve temel haklarımızla uyumlu olması gerektiğini vurgulayarak özel sektör ve akademi dahil olmak üzere bütün aktörlerin gelişen teknolojiler özelinde "İnsan Hakları Risk ve Etki Değerlendirmesi" yapması gerektiğinin altını çizdi.

Teknolojik gelişmelerin toplumlar ve ekonomiler üzerindeki etkisinin anlaşılması ve öngörülmesi hususunda, çok paydaşlı iş birliğinin ve insan odaklı bir yaklaşımın önemini vurgulayan Başkan Koç, bu konuda politika yapıcılar ve teknoloji geliştiriciler arasındaki uçurumu kapatmak için kamu-özel sektör iş birliğinin önemini vurguladı.

Başkan Koç, gelişen teknolojilere ilişkin politika yapımının ve düzenleyici çerçevelerin gelişen teknolojilerin hızına ayak uydurmakta zorlandığını belirterek, özellikle uluslararası düzeydeki politika ve düzenleyici çerçevelerdeki boşluklara ve tuzaklara dikkat çekti. Ayrıca, bu boşlukların ve tuzakların üstesinden gelmek için ilgili tüm taraflara iş birliği çağrısında bulundu.

Dr. Ali Taha Koç'un konuşması, teknoloji ve insan hakları arasındaki karmaşık ilişkiyi irdeleyerek, gelecekte teknolojik gelişmelerin insan haklarını korumak ve daha da ileriye taşımak üzere nasıl tasarlanabileceğine ışık tuttu.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki