Siber Güvenliğin Ustaları HackMasters’ta Yarıştı

Siber Güvenliğin Ustaları HackMasters’ta Yarıştı
28 Nis 2023
Paylaş:

Yenilikçi teknolojilerin hızla geliştiği dünyamızda, siber güvenliğin önemi de her geçen gün artıyor. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bu önemi vurgulayarak her yıl siber güvenliğin ustalarını bir araya getiren HackMasters’ın bu altıncısı düzenlendi. Birbirinden iddialı 20 yarışmacının tüm yeteneklerini sergilediği, TEKNOFEST’in ikinci günü gerçekleştirilen HM2023 finali kıyasıya bir rekabete sahne oldu.

HackMasters’ın Konsepti Bu Yıl “Akıllı Evler” Oldu
Bu yıl akıllı evler temasıyla gerçekleştirilen HackMasters finalinde herkesin evinde bulunan cihazlar ve bu cihazların siber güvenlik boyutları ele alındı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, yarışmada akıllı süpürge, kahve makinesi, televizyon, güvenlik kamerası, buzdolabı, fırın gibi cihazların siber güvenlik boyutunun incelendiğini ve zafiyetlerin tespit edildiğini belirtti. Finalistlerin birçoğu bu cihazları başarıyla hackledi, hatta bir yarışmacının fırından TEKNOFEST müziği çaldığı bile görüldü.

Başkan Koç, siber güvenliğin ve ev aletlerinin internet üzerinden kontrolüne dikkat çekerek, "Buradaki yarışmaya; dünyada baktığınız zaman nesnelerin interneti (IoT) dediğimiz ya da akıllı cihazlarla yapılmış ilk siber güvenlik aktivitesi diyebiliriz. Genelde bilgisayarlara, ‘network’lere, gizli ağlara sızmaya çalışıyor ama bizim burada dikkat etmemiz gereken en önemli şey artık bizim evimizin de bir 'ağ' olduğu gerçeği. Televizyonundan bilgisayarına, güvenlik kamerasından fırınına, buz dolabından ses sistemine kadar tüm ev aletleri; uzaktan işleyebildiğimiz bir ağ olduğu için bu ağın da güvenliğini sağlamak ve ilerde bütün evlerin hepsine birer güvenlik duvarı hizmeti almak zorunda kalabiliriz. Çünkü orası bizim mahremimiz artık." dedi. Ayrıca Başkan Koç bu durumun HackMasters yarışma serisinin siber güvenlik konusunda toplumsal farkındalığı artırma amacını ön plana çıkardığının altını çizdi.

2023 Teknofest HackMasters’ın Kazananları Belli Oldu
HM2023 finalinde 8 saat süren yoğun rekabetin sonucunda kazananlar “Seftali”, “Berkepakis” ve “Bugraesk” oldu. HM2023’ün birincisi “seftali” ödülünü, TEKNOFEST’in üçüncü günü Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleşen ödül töreninde Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden aldı. İkinci “Berkepakis” ve üçüncü “Bugraesk” ise ödüllerini TEKNOFEST’in son günü gerçekleşen ödül töreninde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı/Teknoloji Lideri ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Selçuk Bayraktar’ın elinden aldılar.

HackMasters yarışması, sadece kazananları belirlemekle kalmayıp, aynı zamanda gençlerin siber güvenlik konusundaki farkındalığını artırmak ve bu alanda çalışan gençlerin yeteneklerini sergileyebilecekleri bir platform sağlamak amacıyla düzenleniyor. Bu önemli etkinlik, hem ülkemizde siber güvenlik bilincinin artırılmasına ve siber güvenliğin öneminin daha geniş kitlelere yayılmasına katkıda bulunuyor.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki