Ankara Üniversitesi’nde Bilişim Teknolojileri Konuşuldu

Ankara Üniversitesi’nde Bilişim Teknolojileri Konuşuldu
01 Haz 2023
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Ankara Üniversitesi'nde düzenlenen Bilişim Teknolojileri Paneli ve Arama Konferansı'na katıldı. Güncel teknolojik trendler ve endüstri standartları üzerine odaklanılan, ayrıca büyük veri analitiği ve siber güvenlik konularının ele alındığı konferansta son dönemin yükselen trendleri yapay zekâ, bulut bilişim, nesnelerin interneti ve blokzincir olmak üzere pek çok yenilikçi teknoloji konuşuldu. Bu alanlardaki yeniliklerin anlaşılması, geleceğe yönelik trendlere uyumun ve veri güvenliğinin sağlanması konularında önem arz eden etkinliğin açılışında konuşan Başkan Koç, Türkiye'nin dijital dönüşüm sürecine dikkat çekti.

Açılış konuşmasında, dijital dönüşümün ulusal ve global düzeydeki önemine değinen Başkan Koç, "Türkiye Yüzyılı’nın meşalesini yaktığımız bugünlerde ülkemizin önünde uzanan bu yüzyılı Dijitalin Yüzyılı yapacağız. Dijitalin Yüzyılı hedeflerimizin en önemlilerinden biri de 980’den fazla kurumumuzun 7.000’den fazla hizmet ile var olduğu e-Devlet Kapısı’dır. Devletin kısayolu olan e-Devlet Kapısı, 2008 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kurulduğu günden bugüne artık dünyada parmakla gösterilen dijital portallerin arasına girmeyi başardı." dedi.

Başkan Koç, Türkiye'nin dijital dönüşüm stratejisinin, toplumu daha dijital ve daha bağlantılı hale getirme hedefine odaklandığını belirtti. Bu bağlamda, bilgi ve iletişim teknolojilerinin önemine vurgu yaparak ve sektörün potansiyelinden yararlanma gerekliliğine dikkat çekti.

Konuşmasını, Türkiye'nin dijital dönüşümünün önündeki engeller ve fırsatlarla ilgili öngörülerini paylaşarak sonlandıran Koç, ülkenin bu alanda ülkemizin önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

Başkan Koç, Ankara Üniversitesi'nde düzenlenen bu önemli etkinliğin çıktılarının, Türkiye'nin dijital dönüşüm sürecine katkı sağlayacağını ve genç nesillerin bu süreci daha iyi anlamasına. Yardımcı olacağını belirtti. Konferansın devamında, sektörün önde gelen uzmanları, akademisyenler ve sektör temsilcileri, dijital dönüşüm ve bilişim teknolojileri konusunda derinlemesine bilgiler paylaştı. 

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki