Sayıştay Başkanlığı’nın 161. Kuruluş Yıl Dönümünde Denetimde Dijital Dönüşüm ve Yapay Zekâ Konuşuldu

Sayıştay Başkanlığı’nın 161. Kuruluş Yıl Dönümünde Denetimde Dijital Dönüşüm ve Yapay Zekâ Konuşuldu
30 May 2023
Paylaş:

Sayıştay Başkanlığı’nın 161. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Denetimde Dijital Dönüşüm ve Yapay Zekâ Paneli’nde konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, dijitalleşmenin ve yapay zekânın denetim süreçlerine getirdiği değişim ve dönüşümler üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

Günümüzde teknolojinin her alanda olduğu gibi denetim süreçlerinde de köklü değişimlere yol açtığını belirten Koç, yapay zekânın, manuel olarak gerçekleştirilen rutin işleri otomatikleştirebileceğini ve bu sayede denetçilerin işlerini daha hızlı ve etkin bir şekilde yapabileceklerini vurguladı.

Koç, "Sayıştay, faaliyet alanı gereği, veriden en çok faydalanan kurumlarımızdan biri. Bu sebeple etkin denetim süreçlerinde de veriden en çok ve en iyi şekilde yararlanabilecek kurumlarımızın başında geliyor." diyerek hâlihazırda Sayıştay Başkanlığı’nda aktif olarak kullanılan Sayıştay Veri Analizi Sistemi (VERA) ve Birleşik Veri Aktarım Sistemi'nin denetim süreçlerinin sağlıklı işleyebilmesi için hayati önemde olduğunu vurguladı.

Koç ayrıca, Türkiye'nin küresel teknopolitik düzlemde rekabet gücünü artırmak için atılan adımların altını çizdi ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak Sayıştay'ın çalışmalarını destekleyeceklerini belirtti. Koç, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde meşalesini yakmış olduğumuz Türkiye Yüzyılı’nın, Dijitalin Yüzyılı olması için tüm kurumlarımızla birlikte çalışmaya devam edecek, kurumlarımızın Dijitalin Yüzyılı’na en iyi şekilde hazırlanmasını sağlama konusunda ortak çalışmalar yürüteceğiz." ifadelerini kullandı.

Dr. Ali Taha Koç, konuşmasını Sayıştay'ın 161. kuruluş yıl dönümü etkinliğinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak tamamladı.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki