EYT Emeklilik Başvuruları e-Devlet Kapısı'nda

EYT Emeklilik Başvuruları e-Devlet Kapısı'nda
06 Mar 2023
Paylaş:

EYT emeklilik başvuruları e-Devlet Kapısı’nda “Gelir, Aylık Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi” dijital hizmeti üzerinden sunulmaya başlandı. Vatandaşlarımız SGK il müdürlüklerine gitmeden sürecin tamamını e-Devlet Kapısı üzerinden yönetebilirler. EYT düzenlemesiyle 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olup kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi ile birlikte prim gün şartını tamamlayanlar emekli olabilecek.
 
Vatandaşlar, e-Devlet Kapısı’nda yer alan arama çubuğuna EYT, gelir, aylık, ödenek veya emekli kelimelerinden birini yazarak hizmete erişebilirler. Ayrıca hizmete kolay erişilebilmesi için e-Devlet Kapısı ana sayfasında yer alan 4/A ve 4/B emeklilik başvuruları duyurusu üzerinden de dijital hizmete erişim sağlanabilir.
 
"Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi" başlıklı dijital hizmete erişim sağlandıktan sonra açılan ekranda "Yeni Başvuru" butonu tıklanıp, tahsis talep türü olarak "Yaşlılık Aylığı"nın seçilmelidir.
 
Sonrasında dijital hizmette sigortalı türü olarak SSK kapsamında aylık talep edeceklerin "4A SSK", Bağkur kapsamına girenlerin ise "4B Bağkur" seçeneğini işaretlemesi ve "Başvur" butonuna tıklaması gerekir. Devamında maaş ödemesinin yapılacağı banka ve şube bilgisi ile e-posta, cep telefonu numarası, adres bilgisini içeren iletişim bilgilerinin doldurulmalıdır.
 
"Aylık alıyor mu?" sorusuna "Evet" veya "Hayır" yanıtı verildikten sonra son aşamaya geçilir. Son aşamada "Başvur" butonuna basılarak başvuru tamamlanmış olur.
 
Vatandaşlarımız evrak olmadan, sıra beklemeden EYT başvuru sürecini 7 gün 24 saat e-Devlet Kapısı'ndan gerçekleştirebilirler.

İlgili dijital hizmete erişmek için tıklayınız.


Önceki Sonraki