Dijital Devlet Stratejisi Odak Grup Toplantıları Gerçekleştirildi

Dijital Devlet Stratejisi Odak Grup Toplantıları Gerçekleştirildi
09 Oca 2023
Paylaş:

Ülkemizin dijital devlet alanındaki uzun vadeli yol haritasının belirlenmesi amacıyla, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yürütülen Dijital Devlet Stratejisi hazırlık çalışmaları katılımcı bir yaklaşımla devam ediyor. Bu kapsamda farklı süreçlerde belirlenen ihtiyaçları ele almak ve çözüm önerilerini geliştirmek üzere 9-11-12 Ocak 2023 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda ilk odak grup toplantısı gerçekleştirildi. 
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, gerçekleştirilen toplantılar ile dijital devlet ekosisteminde yer alan tüm paydaşların strateji hazırlık sürecine katılımını sağlamanın amaçlandığını ve odak grup toplantıları ile katılımcılar tarafından çözüm geliştirme çalışmalarının yapıldığını belirtti. Odak grup toplantılarında altı eksen altında çözüm geliştirme çalışmaları gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Koç, “Stratejik Uyum ve Yönetişim”, “Dijital Beceriler, Kamuda Veri Yönetimi”, “Teknolojik Altyapılar”, “Hizmet Tasarımı ve Sunumu”, “Dijital Kapsayıcılık ve Katılım” olarak belirlenen bu eksenlerde gerçekleştirilen çözüm geliştirme çalışmalarının çok önemli çıktıları olacağından şüphelerinin olmadığını vurguladı.
Odak grup toplantılarına 40 merkezi yönetim, 7 yerel yönetim, 4 üniversite, 4 STK ve 3 özel sektör olmak üzere toplam 58 kurum / kuruluştan 137 temsilcinin katıldığını belirten Başkan Koç, çözüm önerilerinin katılımcı bir yaklaşımla ele alınarak toplantılarda belirlenen hususların her günün sonunda katılımcılar nezdinde değerlendirildiğinin altını çizdi. 
Türkiye Yüzyılı'nda Dijitalin Yüzyılı’nı hayata geçirmeye yönelik en önemli stratejilerden biri olacak Dijital Devlet Stratejisi hazırlıklarına CBDDO koordinasyonunda devam edildiğini ifade eden Başkan Koç, söz konusu strateji kapsamında her bir konu özelinde alanında uzman paydaşlar ile görüşmelerin devam ettiğini ifade etti.


Önceki Sonraki