Tapu Takas ile Gayrimenkul Alımları Güvende

Tapu Takas ile Gayrimenkul Alımları Güvende
10 Oca 2023
Paylaş:

Tapu Takas e-Devlet Entegrasyonu Gong Töreni İstanbul’da gerçekleşti. Gayrimenkul alım satımını güvenli hale getiren dijital hizmetin tanıtıldığı törenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç yaptı. Başkan Koç konuşmasında e-Devlet Kapısı’nın sürekli gelişen yapısına vurgu yaparak, yeni açılan tapu takas işlemleri hizmetinin detaylarına yer verdi.

Konuşmasının başında kamu hizmetlerinin dijitalleşme sürecinin 2008 yılında açılan e-Devlet Kapısıyla hızlandığının altını çizen Başkan Koç, e-Devlet Kapısı’nın kamu hizmetlerinin elektronik sunumunun ötesine geçerek; vatandaş memnuniyetinin ölçümlendiği, vatandaş taleplerine göre hizmetlerin şekillendiği, bütünleşik hizmetlerin her geçen gün arttığı bir platform haline geldiğini söyledi.

Başkan Koç, genç nüfusun ev alım satımında dijital hizmetlerden yararlandığını şu sözleriyle ifade etti: “2021 yılında 23-56 yaş arasındaki ev alıcılarının yaklaşık yüzde 99’u ev satın alma sürecinde dijital platformları kullanmışlar.  Yeni açmış olduğumuz hizmet, bu istatistikten de anlaşılacağı üzere gayrimenkul alım-satım süreçlerinde dijital platformların ne denli etkili olduğu ile doğrudan ilişkilidir.”

Başkan Koç açılan yeni dijital hizmet ile tarafların varlıklarının aynı anda el değiştirmesi, işlemlerin taraflar dışında, güvenilir ve tarafsız bir kurum olan Takasbank tarafından yapılması; kayıt dışı işlemlerin azaltılması ve ülke ekonomisine katkı sağlanması, taraflara uluslararası standartlara uygun, etkin, kesintisiz ve güvenilir hizmet verilmesinin amaçlandığını söyledi.

Başkan Koç hizmetin sürecine ilişkin şu bilgileri aktardı: “Süreç, tapu müdürlüklerinde alım satım işlemi tamamlanana kadar, alıcı tarafından gönderilen alış bedelinin Takasbank’taki bloke hesapta tutulması ve işlemin gerçekleşmesi bilgisinin tapudan alınması sonrasında bedelin satıcının hesabına gönderilmesini kapsamaktadır. Bu işlemler tamamen çevrim içi olarak gerçekleştirilmekte ve taraflar kısa mesaj (SMS) ile işlemlerin her aşamasında bilgilendirilmektedir. Böylece taraflar açısından güven problemi, nakit taşıma, dolandırıcılık, paranın sahte çıkması vb. riskleri ortadan kaldırılarak Takasbank güvencesinde düşük maliyetle hızlı ve güvenli transfer kolaylığı sağlanmaktadır.”

Konuşmasının sonunda Başkan Koç Tapu Takas İşlemleri dijital hizmeti için oluşturulan alt yapının motorlu taşıtlar için de kullanılması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki