Bürokrasinin Azaltılması ve Dijital Türkiye’nin 13. Toplantısı Gerçekleşti

Bürokrasinin Azaltılması ve Dijital Türkiye’nin 13. Toplantısı Gerçekleşti
11 Ağu 2022
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay'ın başkanlığında gerçekleştirilen "Bürokrasinin Azaltılması ve Dijital Türkiye" toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, bakan yardımcıları ve ilgili kamu kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

e-Devlet Kapısı’nın gelişimine katkı sağlayacak yeni çalışmaları da içeren toplantının gündeminde; yeni bütünleşik hizmet çalışmaları, iki aşamalı giriş yöntemi entegrasyonunun yaygınlaştırılması, e-Devlet Kapısı mobil uygulaması kullanımında mobil abonelerin tarifelerinde internet kotalarının harcanmaması, Yeşil e-Devlet Kapısı için çalışmaların başlatılması gibi konu başlıkları yer aldı.

Başkan Koç e-Devlet Kapısı kullanıcısı olabilecek 15 yaş üstü her 10 kişiden 9’unun bugün e-Devlet Kapısı’nı kullandığını belirterek, dijital hizmetlerin her geçen gün artması ve daha çok kişiye ulaşması için çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirtti.

Periyodik olarak e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan memnuniyet anketinin sonuçlarına göre vatandaşların %95’inin e-Devlet Kapısı’ndan memnun olduğunu ifade eden Başkan Koç, uluslararası raporlarda elde edilen başarılardan da bahsetti. Başkan Koç, e-Devlet Kapısı’nın Avrupa Komisyonu’nun 2022 yılı e-Devlet Kıyaslama Raporuna göre İkametgâhım bütünleşik hizmetiyle 35 ülke arasında 1'inci olduğunu, e-Devlet uygulamalarında ise Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde bir skor ile 20'nci sıradan 16'ncı sıraya yükseldiği vurguladı. 


Önceki Sonraki