Millet Kütüphanesi'nde Swift Kodlama Eğitimi için İlk Apple Yetkili Eğitim Merkezi (AATCE) Açıldı

Millet Kütüphanesi'nde Swift Kodlama Eğitimi için İlk Apple Yetkili Eğitim Merkezi (AATCE) Açıldı
21 Ara 2022
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Dijital Dönüşüm Ofisi İnovasyon Merkezi Atölyeleri kapsamında Apple Yetkili Eğitim Merkezi’nin (AATCE) açılışı bugün gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yapılan merkezin altyapı sağlayıcılığını STM üstlendi. Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, kurulan merkezin Swift Kodlama Eğitimi için ilk Apple Yetkili Eğitim Merkezi olduğunu ifade etti.

Apple Yetkili Eğitim Merkezi’nde (AATCE) eğitimlerin dünya standartlarında verileceğini belirten Başkan Koç, bu kapsamda katılımcıların 120 saatlik Swift kodlama eğitimi alacaklarını belirtti: "Burada dünya standartlarında 3 ay boyunca 120 saatlik kaliteli bir eğitim alacaksınız. Eğitimlerimiz hafta sonu olacak. Bundan sonra eğitmen sayımızı artırdıkça bu eğitimlerin sayısını da artıracağız. Apple’ın onay verdiği bir eğitmenimiz var, iki tane daha eğitmenimiz geliyor."

Konuşmasında eğitimin tamamen ücretsiz olduğunu vurgulayan Başkan Koç, eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olanların dünya çapında geçerliliği olan sertifikayı almak için sınava girmeye hak kazanacaklarını belirtti: “Sertifikasız hiçbir eğitim olmaz, mutlaka sizin almış olduğunuz eğitimi ölçmemiz gerekiyor. Bu sertifika dünya çapında geçerli olacak. Apple’ın yetkilendirmiş olduğu bu eğitimi aldıktan sonra da kariyerinize yeni fırsatlar doğurmuş olacaksınız.”

Milletin evi olan Millet Kütüphanesi’ni bir kütüphaneden çok daha fazlası yapmak için çalıştıklarını dile getiren Başkan Koç, verilen eğitim sonunda öğrencilerden gelecek geri bildirimlerin yeni eğitimlerin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi için büyük önem taşıdığını şu sözleriyle ifade etti: “Nitelik ve nicelik bakımında bakarsanız burada bizim amacımız çok sayıda değil kaliteli eğitim verebilmek. Bu kaliteli eğitim sayesinde sizlerin kariyer planlarınızda başarıları görmek istiyoruz. Bu 120 saatlik eğitimden sonra geri beslemeleriniz çok değerli. Bu geri beslemeler sayesinde eğitim sistemimizi de çeşitlendireceğiz, daha farklı eğitimlerde koyacağız. Milletin evi dediğimiz Millet Kütüphanesi'ni sadece bir kütüphane olmaktan çıkartıp, burada eğitim verilen canlı bir ortama dönüştüreceğiz."

Konuşmasının sonunda oyun ve siber güvenlik atölyelerinin de yakında açılacağının müjdesini veren Başkan Koç, bugün ilk dersi başlayan Swift Kodlama Eğitimi öğrencilerine başarı dolu bir eğitim dönemi diledi.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki