KKTC e-Devlet Kapısı ve Kamu Veri Merkezi’nin Resmî Açılışı Gerçekleşti

KKTC e-Devlet Kapısı ve Kamu Veri Merkezi’nin Resmî Açılışı Gerçekleşti
09 Kas 2022
Paylaş:

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sn. Fuat Oktay’ın teşrifleriyle düzenlenen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Toplu Açılış ve Lansman Töreninde bugün KKTC e-Devlet Kapısı ve Kamu Veri Merkezi’nin de resmî açılışı gerçekleşti. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, KKTC e-Devlet Kapısı ve Kamu Veri Merkezi projelerini detaylarıyla anlatarak, gerçekleşen tüm projelerin herkes için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Kamuda dijitalleşmenin öncü göstergesinin elektronik devlet sistemleri olduğunu vurgulayan Başkan Koç, elektronik devlet sistemlerine adaptasyonun önemini şu sözleriyle ifade etti: “Bu sistemleri güçlü kuran ülkeler vatandaşıyla el ele, kurumlar arası sürdürebilir bir uyumu tesis edebiliyor, değişen şartlara hızlı adaptasyon sağlayabiliyorlar. Çok şükür bizler de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliği ve vizyonu sayesinde Türkiye e-Devlet Kapısı’nda bunları yerine getirebiliyoruz.”

Türkiye olarak, her alanda olduğu gibi dijital dönüşüm alanında da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile çok kıymetli çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Başkan Koç, e-Kimlik, e-Yazışma, e-İmza, e-Nüfus, hizmetlerinin 2015-2020 yılları arasında hayata geçirildiğini, 2021 yılında ise e-Gümrük, e-Tüzel, e-MEB ve e-Sağlık uygulamalarının devreye alındığını belirtti. Başkan Koç, bu alanlarda çalışmaların devam ettiğini belirterek proje tamamlandığında sağlayacağı faydaları şu sözleriyle özetledi: “Devam eden çalışmalarımızla, sağlık kayıtlarına mekândan bağımsız olarak her yerden erişebilecek, doktor randevuları alınabilecek. Fatura ve vergiler kolayca takip edilebilecek, tapu kadastro ve nüfus işlemleri yapılabilecek, ödemeler için alternatif kanallar kullanılabilecek. Aileler, çocuklarının eğitim hayatını kolaylıkla takip edebilecekler. Kamusal işlemler 7/24 kesintisiz, güvenli ve etkin şekilde yürütülebilecek, devlete tek noktadan ulaşılabilecek. Yani, Türkiye’de olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de e-Devlet Kapısı vatandaşlarımızın hayatlarının her alanına en güzel şekilde dokunacak.”

Başkan Koç, KKTC Kamu Veri Merkezi çalışmalarında duyulan heyecanı şu sözleriyle ifade etti: “İnşallah, Türkiye e-Devlet Kapısı’nda elde ettiğimiz tecrübeleri, kazandığımız başarıları şimdi Kıbrıs Türkü mühendislerimizle beraber, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne taşıyor ve çok donanımlı bir Veri Merkezinin kurulmasının heyecanını hep beraber yaşıyoruz.”

Başkan Koç, veri merkezi ile kamu kurumlarının teknolojik altyapı ihtiyaçlarını 7/24 kesintisiz, güvenli ve etkin bir şekilde karşılanacağını vurgulayarak resmî açılışı yapılan veri merkezinin sahip olduğu üstün özellikleri paylaştı:  “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kamu Veri Merkezi, kamu kurumlarının teknolojik altyapı ihtiyaçlarını 7/24 kesintisiz, güvenli ve etkin bir şekilde karşılayacak. Uluslararası standartlara uygun, güvenli ve çevreye duyarlı bir yapı olan veri merkezinde aynı zamanda bulut altyapısı da bulunacak. Veri merkezinde kurulacak güçlü organizasyon yapısı ve Kıbrıs Türkü mühendis arkadaşlarımızla beraber siber ataklara karşı da önlemler alınacak.”

Başkan Koç, konuşmasının sonunda hayata geçirilen KKTC e-Devlet Kapısı hizmetleri ve  yüksek teknoloji veri merkeziyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de Dijitalin Yüzyılı’na emin adımlarla ilerleyeceğini belirtti: “Hayata geçirdiğimiz ve her geçen gün sayısıyla kalitesi artan e-Devlet Kapısı hizmetleriyle, yüksek teknoloji veri merkeziyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de Dijitalin Yüzyılı’na emin adımlarla ilerleyecek. e-Devlet Kapısı hizmetleri sayesinde Kıbrıs Türklerinin hayatı kolaylaşacak. Aynı zamanda KKTC Kamu Veri Merkezi sayesinde de kamu kurumlarının bu alanlardaki yetkinliklerinin artacağına inanıyoruz.”

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki