Dijital Avrupa Programı 3. Dönem Çağrılar Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti

Dijital Avrupa Programı 3. Dönem Çağrılar Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti
07 Kas 2022
Paylaş:

Dijital Avrupa Programı 3. Dönem Çağrılar Bilgilendirme Toplantısı 7 Kasım ‘da çevrim içi olarak gerçekleşti. Toplantının açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç Dijital Avrupa Programı kapsamında belirlenen hedefleri ve yapılan çalışmaları aktardı.

Konuşmasının başında Dijital Avrupa Programı’na ülkemizin katılımına ilişkin anlaşmanın Avrupa Komisyonu’yla bu yıl bitmeden imzalanması için çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Başkan Koç, programın katkılarını şu sözleriyle ifade etti: “Dijital Avrupa Programının özellikle yüksek başarımlı hesaplama, yapay zekâ ve veri analitiği alanlarında kritik dijital altyapıların kurulması ve stratejik öneme sahip yenilikçi dijital teknolojilerin geliştirilmesi açısından ülkemizde yerel ekosistemi ciddi anlamda desteklemesini bekliyoruz. Ayrıca, kurulan bu altyapıların ve geliştirilen teknolojilerin KOBİ’ler, kamu kurumları, girişimciler ve vatandaşlar tarafından yaygın şekilde kullanımının sağlanması ve bu alandaki yetkinliklerin artırılması açısından da programdan faydalanıyor olacağız. Bu surette, ekonomide dijital dönüşümü hızlandırmayı, bu dönüşümden kamu kurumlarımızın ve işletmelerimizin en üst seviyede faydalanarak ülkemizin rekabetçiliğini küresel ölçekte güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

Dijital Avrupa Programı’nın en önemli hedeflerinden birinin Avrupa Dijital İnovasyon Merkezi (ADİM) adı verilen yapıların oluşturulması olduğunu dile getiren Başkan Koç, dijital teknolojilerin belirli standartlarda olgunlaştırılması ve uluslararası iş birlikleri ile yaygınlaştırılması adına önemli bir fırsat olduğunu söyledi: “Program kapsamında açılacak ADİM çağrıları, ülkemizde geliştirilmiş dijital teknolojilerin belirli standartlarda olgunlaştırılması ve uluslararası iş birlikleri ile yaygınlaştırılması adına önemli bir fırsat. ADİM’ler ülkemizdeki kamu kurumları, sanayi kuruluşları, KOBİ’ler ve girişimciler için yeni geliştirilen teknolojilerin ekonomik değere dönüştürülmesi açısından hızlandırıcı bir faktör olacak. Ayrıca, ilk çağrı dönemlerinde desteklenen 136 ADİM ile de bir ekosistem ve iş birliği oluşturma şansımız olacak.”

Dijital Avrupa Programı’ndan en üst seviyede faydalanmak için ekosistemin tüm paydaşlarına önemli görevler düştüğünün altını çizen Başkan Koç, program çağrılarını yakından takip etmenin, diğer ülke paydaşlarıyla yakın temas halinde olmanın önemine vurgu yaptı: “Bu bağlamda, sizlerden beklentimiz uzmanlık alanlarınızla ilgili program çağrılarını yakından takip etmeniz, diğer ülkelerdeki paydaşlarla yakın teması korumanız ve konsorsiyumlara dahil olarak çağrılara başvurmanız. Biz de bu süreçte hem genel amaçlı bilgilendirmeler yoluyla hem de spesifik konulardaki yönlendirmelerle sizlere destek veriyor olacağız.”

Başkan Koç, konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak, Türkiye Yüzyılının inşası için herkesi destek olmaya çağırdı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı üzere ‘Türkiye Yüzyılı, Dijitalin Yüzyılıdır’. Sahip olduğumuz vizyon, güçlü liderlik ve nitelikli insan kaynağımız sayesinde ülkemizi dijitalin yüzyılına taşıyoruz. Tüm paydaşlarımızın ülkemizi dijital teknolojiler alanında en üst seviyelere taşıyacak sürdürülebilir iş birlikleri ile Türkiye Yüzyılının inşasına destek olmalarını temenni ediyorum.”


Önceki Sonraki