Nefes Kesen 30 Saatlik Maraton - DIGIATHON 2022

Nefes Kesen 30 Saatlik Maraton - DIGIATHON 2022
16 Kas 2022
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından düzenlenen Dijital Türkiye Blokzincir Hackathonu - DIGIATHON 2022, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sn. Adil Karaismailoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sn. Dr. Ali Taha Koç’un açılış konuşmaları ile başladı. 30 saat süren maratonda finale kalan 88 yarışmacıdan oluşan 24 takım, blokzincir teknolojisiyle e-Devlet Kapısı’na yenilikçi uygulamalar geliştirdiler. Ödül töreni ise Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mustafa Varank’ın teşrifleriyle gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, DIGIATHON 2022’nin açılış konuşmasında; içinde bulunduğumuz dijital çağda kartların yeniden dağıtıldığına dikkat çekerek, gençlere özgün fikirler üretebilmeleri için uygun altyapılar sunma ve tecrübe
kazanmalarını sağlama adına, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin bu tarz yarışmalara önem verdiğini dile getirdi. 

Başkan Koç, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük ettiğini vurgulayarak, teknolojiyi üreten ve öncülük eden bir Türkiye olmak için çalışıldığını söyledi: “Dijital Türkiye sloganıyla çıktığımız yolda; kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum kuruluşları iş birliğiyle ülkemizin dijital dönüşümüne öncülük ediyoruz. Dijital dönüşümü hayata geçirmede doğru vizyon ve stratejinin varlığı kadar, güçlü bir liderin öncülüğü de kritik öneme sahip. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yenilikçi teknolojileri yalnızca tüketen değil aynı zamanda üreten ve öncülük eden bir Türkiye olmak hedefindeyiz.”

Blokzincir konusunda hala öğrenilecek ve keşfedilecek çok şeyin olduğunu ifade Başkan Koç, Dijital Türkiye Blokzincir Hackathonu’nun kamu eliyle düzenlenen blokzincir etkinlikleri arasında bir ilk olduğunu ve devamının geleceğini belirtti: “Bu teknolojiyi kullanarak yenilikçi çözümler üreten isimler neden bizim gençlerimizden çıkmasın dedik ve kamu eliyle düzenlenen projeler arasında bir ilki gerçekleştirerek DIGIATHON Projesini hayata geçirdik. e-Devlet Kapısının altyapısını kuran TÜRKSAT, blokzincir konusunda önemli bir paydaş olan Avalanche ve yeni gözdemiz Togg ile birlikte bu yıl ilkini düzenlediğimiz Dijital Türkiye Blokzincir Hackathonu – DIGIATHON 2022, Millî Teknoloji Hamlesi’nin blokzincir ayağı diyebiliriz. Her yıl temayı değiştirerek geleneksel hale getirmek istediğimiz projenin ilk yılında Dijital Türkiye teması ile yola çıktık.”

Başkan Koç, DIGIATHON 2022’nin amacını şu sözleriyle ifade etti: “Dijital Türkiye Blokzincir Hackathonu’nun temel amacı, başta kamu kurumları olmak üzere blokzincir teknolojisinin sadece kripto para ve finans sektörü açısından değil; şeffaflık, takip edilebilirlik, değiştirilemezlik ve onay mekanizmasına sahip olan uygulamalarda nasıl kullanılabileceği ve uygulanabilirliğini göstermek.”

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yürütülen blokzincir çalışmalarının ortak noktasının gençler olduğunun altını çizen Başkan Koç, çalışan ve üreten gençlerin yenilikçi teknolojilerde de ülkemizi öncü yapacağını söyledi: “Çalışan ve üreten gençlerimizin yenilikçi teknolojilerde de ülkemizi öncü yapacağına inancımız tam. Blokzincir şeffaf ve değiştirilemez yapısı ile, 61 milyondan fazla vatandaşımızın hayatına dokunan e-Devlet Kapısı’ndaki 920 kurumun 6.600’den fazla dijital hizmetinin sunumunu iyileştirme potansiyeline sahip. Bu potansiyeli parlak fikirlerinizle açığa çıkaracak kişiler ise sizlersiniz!”

Başkan Koç, finale kalan gençlere sadece finalist olmadıklarını aynı zamanda e-Devlet Kapısı’na blokzincir entegrasyonu için ilk adımı atan kişiler olduklarını belirtti: “Unutmayın sizler burada yalnızca bir blokzincir hackathonunda finale kalan, büyük ödül için yarışan finalistler olarak bulunmuyorsunuz. Aynı zamanda dünya çapında başarısını ispat etmiş bir dijital devlet uygulaması olan e-Devlet Kapısı’na blokzincir entegrasyonu için ilk adımı atan kişiler olacaksınız. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın vurguladığı gibi ‘Türkiye Yüzyılı, Dijitalin Yüzyılı’ olacak. Bu yolda siz gençlerimizin potansiyelini biliyor ve sizlere güveniyoruz.”

DIGIATHON 2022’nin açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Adil Karaismailoğlu blokzincir, metaverse, NFT, kripto para, dijital ikiz gibi kavramlara her geçen gün yenisinin eklendiğini belirterek. Bu hızlı değişimin; üretme, istihdam etme, ticaret yapma ile kültür ve sanat üretme şekillerini de kökten değiştirdiğini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin sahip olduğu genç ve dinamik nüfusun, bilişim sektöründe öncü konumda bir ülke olması için en büyük avantaj olduğunu vurguladı: “Türkiye’yi bilişim sektöründe tasarlayan, üreten, yön veren, katma değer oluşturan bir ülkeye dönüştürmeliyiz. Bu husustaki en büyük avantajımız; genç ve dinamik nüfusumuzdur, yerli ve millî üretim kabiliyetimizdir. Tam da bu noktada Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’mizin bu etkinliği, ülkemizdeki dijital dönüşümde; şeffaflık, takip edilebilirlik ve uygulanabilirlik kapasitesini artırmak açısından oldukça anlamlıdır.”

Bakan Karaismailoğlu Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Ekim 2022’de tüm dünyaya Türkiye Yüzyılı ilan ettiğini hatırlatarak; Türkiye Yüzyılı’nın bilimin, dijitalin, iletişimin, üretimin, verimliliğin, kalkınmanın, değerler ve barışın yüzyılı olacağını belirtti. 

30 saat süren nefes kesici maratonun sonunda ise yarışmacılar e-Devlet Kapısı’na blokzincir teknolojisiyle yenilikçi çözümler ürettiler. 24 takım içinden en iyi fikirleri üreten 10 takım, 30 saat süren çalışmanın sonucu olan fikirlerini sahnede sundular. 

Dijital Türkiye Blokzincir Hackathonu’nun ödül töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç’un konuşmalarıyla başladı. Konuşmasının başında Başkan Koç, DIGIATHON 2022’ye e-Devlet Kapısı, blokzincir, Millî Teknoloji Hamlesi ve Dijitalin Yüzyılı anahtar kelimeleri ile başladıklarını; 30 saatin sonunda ise e-Devlet Kapısı için geliştirilen birbirinden başarılı ve özgün blokzincir projelerinin olduğunu söyledi.

Dijital dönüşümün canlı bir süreç olduğunun ve dönemin yeni başrol teknolojisinin artık dağıtık defter teknolojileri olduğunun altını çizen Başkan Koç, yenilikçi teknolojilerde gençlere olan güvenini şu sözleriyle ifade etti: “Dünya ekonomisinde dengeleri değiştiren, geleneksel ekonomi için devrim sayılabilecek Bitcoin de sizler gibi araştırmacı ruhla proje üreten kişi ya da kişilerden çıktı. Sizler de 30 saat süren DIGIATHON 2022 Finalinde dijital devlet uygulamalarına blokzincir çözümleri aradınız ve e-Devlet Kapısı’na yeni bir soluk getirecek projeler ürettiniz. Kim bilir belki de burada ilk adımları atılan DIGIATHON 2022 imzalı projeleriniz, önümüzdeki süreçte dijital devlet uygulamalarına yenilikler getirecek.”

Başkan Koç, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak, Türkiye Yüzyılı’nın gençler sayesinde Dijitalin Yüzyılı olacağını dile getirdi: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Yüzyılı vizyonunda vurguladığı gibi çağı yakalamaya çalışan ülkeden, çağa yön veren ülkeye giden bir yolculuk içindeyiz. Bunun için dijital teknolojiler alanında ülkemizi Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde inşallah metaverse’ten blokzincire kadar her alanda en üst seviyeye çıkaracağız. Türkiye Yüzyılı’nı, Dijitalin Yüzyılı yapacak olan ise siz gençlerimizsiniz!”

Ödül töreninde yaptığı konuşmada; günümüzde dijital teknolojilerin büyük bir hızla geliştiğini belirten Bakan Varank yapay zekâ, bulut bilişim, nesnelerin interneti, robotik ve blokzincir gibi alanların artık günümüzün yıkıcı teknolojileri olduğunu söyledi.

Blokzincir teknolojisinin de iş yapış şekillerini kökten değiştirdiğinin altını çizen Bakan Varank, blokzincir teknolojisinin yararlarını şu sözleriyle ifade etti: “Blokzincir, akıllı sözleşmeler ile dijital haklar alanına yeni bir bakış kazandırırken; kayıt saklama tarafında tapu, oylama, telif gibi farklı başlıklarda oldukça yenilikçi yaklaşımlar sunabilir. Konuyla ilgili literatür taraması yaptığınızda özellikle son beş senede ilginin katlanarak arttığını görebilirsiniz. Blokzincir konusunda keşfedilebilecek daha birçok yenilik alanı var. İşte yeni fikirlerin yeşermesine vesile olacak Dijital Türkiye Blokzincir Hackathon’u dikkatleri blokzincir teknolojisine çekmek üzere gerçekleştirildi.”

e-Devlet Kapısı’nın her geçen gün büyüyüp geliştiğine dikkat çeken Bakan Varank, blokzincir çalışmalarının gerçek hayata uyarlanabilmesi için bu tarz yarışmaların önemli olduğunun altını çizdi: “Kullanıcı sayısı 60 milyonu geçen e-Devlet Kapısı’ndan 6 bini aşan hizmet sunuluyor. Bürokrasiyi azaltan, vatandaşlarımızın konforlu şekilde hizmet almasını sağlayan bu platform elbette büyümeye devam edecek. Belki de DIGIATHON 2022 sonucu ortaya çıkan fikirlerden bazıları ile şeffaflığı ve güvenilirliği artırarak yeni hizmetleri buraya ekleyeceğiz veya var olan hizmetleri daha iyi hale getirebileceğiz. Bu yüzden bu yarışma, blokzincirin gerçek hayata dönük çözümlerini uygulamaya geçirmek adına oldukça önemli bir fırsat sunuyor.”

Başkan Koç ve Bakan Varank konuşmalarının ardından dereceye giren ilk üç takıma ödüllerini verdiler. DIGIATHON 2022 final etabına kalan 24 takımdan 30 saat süren yarışın sonunda; birinciliği TKM-M060, ikinciliği 0XA1E1ACE1E, üçüncülüğü ise  BILKENTDEV elde etti.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki