Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları Geliyor

Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları Geliyor
05 Eki 2022
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında siber güvenlik meslek yüksekokullarının açılmasına ilişkin protokol imzalandı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın imzaladığı protokol ile siber güvenlikte nitelikli iş gücünün inşa edilmesi amacıyla siber güvenlik meslek yüksekokullarının açılmasına yönelik ilk adım atıldı.

Başkan Koç, dijitalleşme ile birlikte hayatın içinde yer alan teknolojik ürün sayısının giderek arttığını, bunun bir getirisi olarak da düşünme, davranma ve iş yapış şekillerinin değişime uğradığını dile getirerek yaşanan bu değişimin güvenlik bakış açısını da derinden etkilediğini vurguladı: “Dijitalleşme, bir yandan hayat kalitemizi artırırken diğer yandan da siber tehditlerin çeşitlenmesine yol açmakta. Hizmetlerin dijital ortama taşınmasıyla birlikte, kritik altyapılar daha büyük bir hedef haline geliyor. Bu durum siber güvenliği dijitalleşmenin ayrılmaz bir parçası haline getiriyor.”

Siber saldırıların günümüzde artık hibrit savaş yöntemlerinin bir unsuru olarak kullanıldığını ifade eden Başkan Koç, ülkelerin tıpkı sınırları gibi dijital altyapılarını da korumaları gerektiğini, bunun da caydırıcı bir siber güç olmakla mümkün olunabileceğini söyledi: “Siber tehditlerin yıkıcı etkilerinden korunmak, caydırıcı bir siber güç olmakla mümkündür. Caydırıcı bir siber güç olmak için de bu alanda; doğru politika ve stratejiler belirlemek, etkin bir organizasyon yapısı oluşturmak, yeni nesil milli teknolojiler geliştirmek ve nitelikli insan kaynağı yetiştirmek gerekiyor.”

Ülkemizde 15-25 yaş aralığındaki gençlerin, nüfusun %15,3’ünü oluşturduğunu belirten Başkan Koç, nitelikli uzman yetiştirmenin yerli ve millî ürün geliştirmek kadar önemli olduğunu söyledi.

Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı iş birliği ile siber güvenlik meslek yüksekokullarının açılmasına yönelik ilk adımın atıldığını dile getiren Başkan Koç, açılacak olan Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları ile yükseköğretimde siber güvenlik programlarının yaygınlaşacağını söyleyerek imzalan protokolle birlikte yapılacak çalışmaları şu sözleriyle ifade etti: “Kamu, akademi ve sektör temsilcileri ile birlikte siber güvenlik ihtisas üniversitelerini belirleyip, araştırma ve uygulama merkezlerinin etkinliğini artıracağız. Temel bilgi güvenliği ve siber güvenlik müfredatını standart hale getirerek akademisyen havuzunu genişleteceğiz. Siber olay müdahale uzmanı, siber tehdit istihbarat analisti, güvenlik sistemleri operatörü gibi meslek tanımları oluşturacağız ve bu okullardan mezun olacak öğrencilere istihdam desteği sağlayacağız. Ön lisans düzeyinde attığımız bu adım, ileride oluşacak lisans seviyesindeki programlara da zemin teşkil edecek. Bundan böyle siber güvenlik meslek yüksekokullarından yetişecek uzmanların ‘Ara Eleman’ değil ‘Aranan Eleman’ olacağını peşinen söylemek istiyorum.”

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki