Sırbistan ile Dijital Devlet Alanında İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı İmzalandı

Sırbistan ile Dijital Devlet Alanında İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı İmzalandı
09 Eyl 2022
Paylaş:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 6-7 Eylül 2022 tarihlerinde Sırbistan’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında; Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Sırbistan Sarayı’nda baş başa ve heyetler arası görüşmeler yapıldı. Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'in huzurunda yedi anlaşma imzalandı. Bu kapsamda yapılan anlaşmalardan biri de Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile Sırbistan Cumhuriyeti Bilgi Teknolojileri ve e-Devlet Ofisi Arasında “Dijital Devlet Alanında İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” oldu. 

Dijital Dönüşüm Alanlarında Yenilikçi İş Birlikleri Hedefleniyor
Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen Başkanımız Dr. Ali Taha Koç, Sırbistan Cumhuriyeti’ni temsilen Sırbistan Bilgi Teknolojileri ve e-Devlet Ofisi Direktörü Dr. Mihailo Jovanoviç tarafından imzalanan Dijital Devlet Alanında İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, iki ülke arasında dijital devlet alanında bilgi ve tecrübe paylaşımını hedefliyor. İmzalanan Mutabakat Zaptı ile iki ülke arasında dijital devlete dair strateji ve politikaların uygulanması, kamu hizmetlerinin dijitalleştirilmesi, yapay zekâ ve blokzincir gibi dijital devlet alanında gelişen teknolojilerin yönetimi ve uygulanması, yenilikçi dijital altyapılar, bilgi güvenliği ve daha pek çok konuda iş birliği için ilk adım atılmış oldu.

İkili İş Birliklerini Güçlendirmek için Çalışma Grubu Oluşturulacak
Başkan Koç ve Direktör Jovanoviç arasında yapılan ikili görüşmede Sırbistan ve Türkiye’de dijital dönüşüm alanında yaşanan gelişmeler ve yeni projeler masaya yatırıldı. Karşılıklı fikir alışverişinin ardından iki ülke arasında iş birliği ile geliştirilebilecek yenilikçi çözümler konuşuldu. Nihai aşamada ise iki ülke arasında iş birliği alanlarındaki çalışmaların yürütülmesi için bir Çalışma Grubu’nun oluşturulması ve bu grup aracılığıyla yapılacak çalışmalar neticesinde karşılıklı mutabık kalınan alanda somut bir projenin ortaya konulması amaçlanıyor.
 


Önceki Sonraki