Teknofest Rüzgârı Karadeniz’den Esti

Teknofest Rüzgârı Karadeniz’den Esti
05 Eyl 2022
Paylaş:

Teknofest Karadeniz rüzgârı Samsun Çarşamba Havalimanı’nda esti. 7’den 70’e herkesin yoğun ilgi gösterdiği Teknofest Karadeniz 6 günde 900 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinatörlüğünde bu yıl 5. yaşını kutlayan Teknofest’te 101’i paydaş olmak üzere 130 katılımcı kurum ve kuruluş yer aldı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin de paydaş olarak katılım gösterdiği dev organizasyonda teknoloji, bilim, havacılık-uçuş gösterileri, sergiler, zirveler, atölyeler, sahne gösterileri, konserler gibi pek çok aktivite gerçekleşti.

İlk yılından beri büyük bir heyecanla Teknofest’e katılım gösterdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, düzenledikleri HackKardeniz yarışması ile siber güvenlik konusunda farkındalığı artırmak istediklerini dile getirdi: “Teknofest 5 yıldır düzenleniyor, ilk yılından itibaren biz de HackIstanbul yarışmasını düzenliyoruz, Teknofest bildiğiniz gibi 2019’da Gaziantep’te bu yıl da Samsun’da gerçekleşti. Bizde bu yüzden o yıllarda yarışmamızın ismini HackZeugma ve HackKaradeniz olarak değiştirdik. Yarışmamızdaki temel amacımız siber güvenliğin önemini gençlerimize aşılamak ve onlara ulaşmak. Bu doğrultuda kendimizi sürekli geliştiriyoruz; yeni ne ekleyebiliriz, heyecanı nasıl daha yüksek tutabiliriz diye düşünüyoruz.”

Siber kahramanların bu yılki zorlu mücadelesinin Zonguldak’ta gerçekleştiğini söyleyen Başkan Koç, bu yılki yarışmanın diğer yıllardan çok daha farklı ve heyecanlı olduğunu belirtti: “Bu yıl çıtayı geçen senelere göre daha yukarı taşıdık. Yarışmanın final etabı 13 -14 Ağustos’ta Zonguldak’ta gerçekleşti. Sıradan bir ödül avcılığı gibi gözüken yarışmamızın ikinci etabında takımlarımızı ciddi efor sarf edecekleri bir yarışma bekliyordu. Finalistler yarışma boyunca kendilerini bir senaryonun içinde buldular. Bu süreçte görev yerlerine yetişmek için koştular, denizde yol aldılar kısacası yoğun efor sarf ettiler. Gün sonunda ise yakalamaya çalıştıkları siber saldırganlar olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mustafa Varank ile ben karşılarına çıktım. Gençlerin şaşkınlıkları yüzlerinden okunuyordu. Yarışma sonunda aldığımız geri bildirimler ise bizi fazlasıyla mutlu etti.”

Başkan Koç, 30 Ağustos- 4 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Teknofest Karadeniz’de yer alan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi standında da pek çok aktivitenin yer aldığını şu sözleriyle dile getirdi: “Standımızda hem küçüklerimiz hem de büyüklerimiz için aktivitelerimiz Teknofest süresince devam etti. Küçük oyunlarla gençlerimizin yenilikçi teknolojilerle tanışmasını amaçladık. Hareket sensörleri aracılığıyla millî uçaklarımızı kullandılar, VR gözlükle ise hedefi 12’den vurmaya çalıştılar. Dijital Tayfa ile fotoğraf çektiren çocuklarımıza Teknofest için hazırladığımız TRT Çocuk özel sayısı “Dijital Dönüşüm” dergisini dağıttık. Bunun dışında hem büyüklerimiz hem de küçüklerimiz için e-Devlet Kapısı ve siber güvenlik konularında mini bilgi yarışmaları düzenledik. Büyüklerimiz için ayrıca siber güvenlik farkındalığı oluşturma adına Ayaküstü CTF ve mini bilgi yarışmaları yaptık. Yaptığımız sunumlarımızda yerli ve millî ürünlerin önemini gençlerimize aktarmaya çalıştık. Bu doğrultuda gelen misafirlerimizi Ofisimizin yaptığı çalışmalarla ilgili detaylı bilgilendirdik.” 

Teknofest’in 3. gününde Türkiye ve Azerbaycan arasında dijital sınırları kaldıracak önemli bir birlikteliğin ilk adımları da atıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Koç, iki kardeş ülkenin birlikteliğini “İki Devlet, Tek Millet ve artık Tek e-Devlet” sözleriyle vurgulayıp e-devlet sistemlerinin entegre edilmesi için çalışmaların başladığını şu sözleriyle ifade etti: “Kalplerimiz her zaman birlikte atıyor. Sevincimiz, üzüntümüz, kederimiz, neşemiz bir. İki devlet olarak; çalışmalarımızı çeşitlendirmek, bilgi birikimimizi birbirimize aktarmak, teknolojilerimizi geliştirmek için çalışıyoruz. Bizler de Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına Bağlı Vatandaşlara Hizmet ve Sosyal Yenilikler Devlet Ajansımız ile birlikte e-devlet sistemlerimizi entegre etme adına çalışmalarımızı başlattık.”


Önceki Sonraki