Türkiye – Azerbaycan e-Devlet Sistemleri Entegrasyonu için İlk Adım Atıldı

Türkiye – Azerbaycan e-Devlet Sistemleri Entegrasyonu için İlk Adım Atıldı
01 Eyl 2022
Paylaş:

Azerbaycan ve Türkiye kardeşliği Teknofest’e damgasını vurdu. Ayakları yere basmayan festival bu sene dünyada eşi benzeri olmayan bir iş birliğine vesile oldu. İki kardeş ülke Türkiye ve Azerbaycan, dijital sınırlarını kaldıracak önemli bir birlikteliğin ilk adımlarını attılar. Teknofest Karadeniz’in 3. gününde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi standında gerçekleşen tanıtım töreninde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sn. Dr. Ali Taha Koç ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanına Bağlı Vatandaşlara Hizmet ve Sosyal Yenilikler Devlet Ajansı Başkanı Sn. Ulvi Mehdiyev bu önemli iş birliğine ait açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sn. Dr. Ali Taha Koç, iki kardeş ülkenin birlikteliğine vurgu yaparak e-devlet sistemlerinin entegre edilmesi için çalışmaların başladığını şu sözleriyle ifade etti: “Kalplerimiz her zaman birlikte atıyor. Sevincimiz, üzüntümüz, kederimiz, neşemiz bir. İki devlet olarak; çalışmalarımızı çeşitlendirmek, bilgi birikimimizi birbirimize aktarmak, teknolojilerimizi geliştirmek için çalışıyoruz. Bizler de Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına Bağlı Vatandaşlara Hizmet ve Sosyal Yenilikler Devlet Ajansımız ile birlikte e-Devlet sistemlerimizi entegre etme adına çalışmalarımızı başlattık.”

Başkan Koç, bugün 14 yaşında olan e-Devlet Kapısı’nın 60 milyonu aşkın büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olduğunun altını çizerek, edinilen bu bilgi birikiminin Azerbaycan ile paylaşılacağını dile getirdi. Koç, iki devletin 
e-devlet sistemlerinin de bağlantılı hale geleceğini söyledi: “İki Devlet, Tek Millet düsturumuza artık Tek e-Devlet ibaresini de eklemiş bulunuyoruz. e-Devlet Kapısı’na açılan kapı, ASAN’a da açılabilecek. ASAN’a açılan kapı, e-Devlet Kapısı’na da ulaşmamızı sağlayan bir kapı olacak.”

Başkan Koç, entegrasyon çalışmalarının eğitim alanında başlayacağını dile getirerek, ilerleyen süreçte farklı alanlarda da çalışmaların süreceğini söyledi: “Azerbaycan ile kurmuş olduğumuz bu dijital köprünün, asırlardır süren gönül bağımızla birleşince tüm dünyaya örnek olacağına inanıyoruz. Eğitim alanında başlayacak olan entegrasyon sürecimizin, her geçen gün gelişerek, farklı alanlara da yayılacağına inanıyoruz.”

Sadece vatandaşlarımıza yönelik değil, iş dünyasına yönelik hizmetlerin de sunulacağını belirten Başkan Koç sözlerine son verirken, e-Devlet Kapısı ve ASAN entegrasyon çalışmalarının sahip olunan nitelikli insan kaynağı, bilgi, birikim ve edinilen tecrübe sayesinde gelişerek devam edeceğini ifade etti.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanına Bağlı Vatandaşlara Hizmet ve Sosyal Yenilikler Devlet Ajansı Başkanı Sn. Ulvi Mehdiyev kardeş Türkiye'ye selamlarını göndererek konuşmasına başladı. 2020 yılında imzalanan Mutabakat Zaptı'na istinaden bugün iki ülkenin e-devlet portallerinde gerçekleşen entegrasyonundan duyduğu mutluluğu ifade eden Mehdiyev, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki yakın iş birliğinin bir başka örneğinin olmadığını söyledi. Ulvi Mehdiyev gerçekleşen anlaşmanın dünyada bir ilk olduğunun altını çizdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanına Bağlı Vatandaşlara Hizmet ve Sosyal Yenilikler Devlet Ajansı Başkanı Sn. Ulvi Mehdiyev’in konuşmasının ardından iki Başkan entegrasyon çalışmalarını başlattı.


Önceki Sonraki