e-Devlet Kapısı Kullanıcı Sayısı 60 Milyonu Geçti

e-Devlet Kapısı Kullanıcı Sayısı 60 Milyonu Geçti
11 Ağu 2022
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, her geçen gün içeriği ve kalitesi gelişen e-Devlet Kapısı'nda kullanıcı sayısının 60 milyonu geçtiğini bildirdi.

Koç, yaptığı açıklamada, e-Devlet Kapısı'nın, vatandaşların işlemlerini hızlı ve güvenli yapabildikleri Türkiye’nin dijital ara yüzü olduğunu söyledi.

Özellikle Kovid-19 salgını nedeni ile 2020 ve 2021’de tüm dünya ile birlikte ülkemizde de elektronik hizmetlere olan ihtiyacın net olarak anlaşıldığını dile getiren Koç, salgın döneminde vatandaşın ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu hizmetlerin dijitalleştirilmesi sayesinde e-Devlet Kapısı’nın kullanımının katlanarak arttığını söyledi.

 “e-Devlet Kapısı, kurulduğu günden bu yana vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmaktadır. Pandemi dönemiyle birlikte e-Devlet Kapısı’nın önemi de arttı. e-Devlet Kapısı, sadece pandemi gibi olağanüstü zamanlarda işleri kolaylaştırmakla kalmadı aynı zamanda vatandaşlarımızın zamandan da tasarruf etmelerini sağladı. e-Devlet Kapısı sağladığı kolaylıklar ve tasarruflar sayesinde Dijital Türkiye yolunda atılan en büyük adım olduğunu her geçen gün ispatlamaya devam ediyor.”

Bu süreçte vatandaşların pek çok işlemini evinden çıkmadan e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirdiğine dikkati çeken Koç, 2008 yılında hayata geçirilen e-Devlet Kapısı'nda bugün 886 kuruma ait 6 bin 665 dijital hizmet sunulduğunu ifade etti.

"Bugün itibarıyla kullanıcı sayısı 60 milyonu geçen e-Devlet Kapısı çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor." diyen Koç, bu kullanıcı sayısının e-Devlet Kullanıcısı olabilecek 15 yaş üstü nüfusun yüzde 91'ine tekabül ettiğini vurguladı. 

e-Devlet Kapısı'ndaki hizmetleri tekil birer hizmet olmaktan çıkarıp bütünleşik hizmet formuna taşıma gayretinin sürdüğüne işaret ederek, "Araçlarım, Çalışma Hayatım, İkametgahım gibi bütünleşik hizmetlerle vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıyoruz. Bütünleşik hizmetlerimiz vatandaşlarımız tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. 2020 yılında açılan Araçlarım bütünleşik hizmeti bugüne kadar 310 milyondan fazla kullanıldı." diye konuştu.

Avrupa Komisyonu’nun 2022 yılı e-Devlet Kıyaslama Raporu’nda da bütünleşik hizmetlerimizden “İkametgahım” ve “Araçlarım” hizmetleri iyi uygulama örnekleri arasında sayılmıştır.  

e-Devlet üzerinden yapılan anket çalışmasında, e-Devlet Kapısı'ndan yararlanan vatandaşlarımızın yüzde 95'inin verilen hizmetlerden memnun kaldığını kaydeden Koç, sözlerine son verirken; e-Devlet Kapısı’nın kurulduğu günden itibaren etkin bir şekilde kullanıldığını hatırlatarak, e-Devlet Kapısı'nın etkin, hızlı, güvenilir ve memnuniyet oranları yüksek bir şekilde kullanılmaya devam edeceğini vurguladı.


Önceki Sonraki