Siber Vatanın Koruyucuları Sertifikalarını Aldı

Siber Vatanın Koruyucuları Sertifikalarını Aldı
27 Tem 2022
Paylaş:

Siber Vatan Programı kapsamında 18 - 28 Temmuz 2022 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşen Siber Vatan Bootcamp etkinliği tamamlandı. Etkinliğin kapanış töreninde, programa katılan üniversite öğrencileri ve eğitmenler sertifikalarını aldılar. Kamp eğitmenlerinin sertifikaları, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç tarafından verildi. Sertifika töreni öncesinde öğrenciler ile bir araya gelen Başkan Koç, siber güvenliğin önemine değinerek, gençlere siber güvenlik uzmanı olma yolunda tavsiyelerde bulundu.

Siber Vatan Programı kapsamında hazırlanan eğitim programının birinci ve ikinci faz eğitimleri Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesinde gerçekleşmişti. İlk eğitimleri tamamlanan öğrenciler, siber güvenlik alt temalarında uzmanlık eğitimleri için “Siber Vatan Bootcamp” etkinliği kapsamında takımlara ayrıldı. Etkinlik, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, Zafer Kalkınma Ajansı iş birliğinde Antalya Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleşti.

Siber Vatan Programının gençler için siber güvenlik teknolojileri alanında kariyer planlaması konusunda büyük bir fırsat sağladığını söyleyen Başkan Koç, programın ayrıca siber güvenlik alanında girişimciliği teşvik etmek ve desteklemek amacıyla büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Siber Vatan Bootcamp kapsamında Yavuzlar Web Güvenliği, Zararlı Yazılım Önleme ve Tersine Mühendislik ile Cuberium Block Chain’den oluşan üç farklı takımdaki 84 öğrencinin 10 gün boyunca toplam 80 saat derinlemesine eğitim aldığını vurgulayan Başkan Koç, öğrencilerin teorik bilgilerini Siber Vatan Bootcamp ile belirli alanlarda uygulama fırsatı da elde edebildiklerini ifade etti.

Siber Vatan Bootcamp etkinliğinde gençlerle bir araya gelen Başkan Koç, gençlere teknolojinin büyük bir hızla geliştiğini, geride kalınmaması için de her gün yeni bir şeyin öğrenilmesi gerektiğini dile getirdi. Sn. Koç, öğrenilen bu bilgilerin ileride yeni siber kahramanlar yetiştirme konusunda da mutlaka kullanılması gerektiğini vurguladı.

Başkan Koç konuşmasında, siber güvenlikte ofansif güvenliğin önemini şu sözleriyle ifade etti: “Siber güvenlikte özellikle sadece savunmayı değil ofansif güvenliği de önemsememiz gerekiyor, savunma odaklı personel istihdamına yönelik bakış açısı artık değişti. Ofansif güvenlik alanında da insan kaynağına ihtiyaç var. O yüzden bakış açınız sadece savunma odaklı olmayıp ofansif odaklı da olmalı.”

Bu tür eğitimlerin sürekli devam edeceğini söyleyen Başkan Koç, amacın bir ekosistem oluşturup ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağını yetiştirmek olduğunu dile getirdi: “Bu tür eğitimlerimiz sürekli devam edecek. Biz sizlerle beraber bir ekosistem oluşturmak istiyoruz. En önemli şeylerden birisi bu nitelikli insan kaynağının devamını sağlayabilmek.”

Kampın kapanış törenine katılan ve eğitmenlere teşekkür sertifikalarını veren Başkan Koç, öğrencileri tebrik ederek sözlerine son verdi: “Hepinizin çok başarılı olduğuna inanıyorum, duydum ki bu güzel havada ve ortamda denize bile gitmemişsiniz, sabah akşam demeden çalışmışsınız. Bu da ne kadar motive olduğunuzu gösteriyor. Bu anlamda sizleri tebrik ediyorum ve başarılarınızın daim olmasını diliyorum.”

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki