Astronomi Tutkunları Diyarbakır’da Buluştu

Astronomi Tutkunları Diyarbakır’da Buluştu
10 Haz 2022
Paylaş:

Gökyüzü tutkunları Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği'nde bir araya geldi. Bu yıl ikincisi gerçekleşen etkinliğe çok sayıda bilim insanı ve binin üzerinde genç katılım sağladı. Etkinliğin açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, konuşmasında etkinliğin gerçekleştiği kadim topraklarda ezelden beri uzay, astronomi ve gökyüzü biliminin var olduğunun altını çizdi.

Tarih ve bilimin bu topraklarda çok eskilere dayandığını söyleyen Başkan Koç, maziden atiye giden yolların Anadolu’nun içinde saklı olduğunu dile getirdi: “El-Cezeri’nin Ulu Camii’ye nakşettiği ve bugün hala kullanılan güneş saati; uzayın, astronominin, gökyüzü biliminin bu topraklarda ne kadar eskiye dayandığını gösteren belki de en büyük somut örnek. Bugün de yine geleceğe ışık tutacak bir şenliği çok tarihi bir mekânda gerçekleştiriyoruz. Maziden atiye giden yolların Anadolu’nun içerisinde saklı olduğunun en büyük kanıtı bu mekanlar ve bu mekanlara hayat veren gençlerimizin bilime olan, uzaya olan merakı.”

Konuşmasında Türkiye’nin dijital dönüşüm alanına odaklanan ülkelerin başında geldiğini söyleyen Başkan Koç, uzay teknolojileri alanında yaşanan dönüşüme dikkat çekti: “Ülkemizde uzay ve uydu teknolojileri alanında da büyük dönüşümler yaşandı. 2008 yılında TÜRKSAT 3A’yı, 2014 yılında TÜRKSAT 4A’yı, 2015 yılında TÜRKSAT 4B’yi ve 2021 yılında aynı takvim yılı içerisinde TÜRKSAT 5A ve TÜRKSAT 5B’yi uzaya fırlatırken hep aynı şeyleri söylediler. Tüm bu yatırımlar sayesinde bu 5 haberleşme uydumuz 36 bin kilometre uzaklıkta, uzay vatanda haklarımızı savunmakta. Bu uydularımızın yanına inşallah yakın zamanda da ilk yerli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A’yı da ekleyeceğiz. Bu uydular sayesinde uzayda da egemenlik haklarını koruyabilen bir Türkiye var artık.”

Başkan Koç, konuşmasının sonunda gerçekleşen etkinliğin Diyarbakır’da büyük bir dönüşümü gerçekleştirdiğini şu sözleriyle ifade etti: “Bu dönüşüm sayesinde Diyarbakırlı gençlerimizin gözü yıldızlarda. İnşallah Diyarbakırlı gençlerimizin bu ilgileri sayesinde ülkemiz, bu alanların tamamında hayata geçirmiş olduğu projeleri çok daha ileri seviyelere taşıyacaklar. Uzayda olan gönülleri Millî Teknoloji Hamlesi ile harmanlanınca kim bilir belki şu an burada olan gençlerimizden biri ileride Türkiye’yi uzay vatanda temsil eden kişiler arasında olacak, Millî Uzay Programı’nın yüzü olacak.”


Önceki Sonraki