Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’dan Nitelikli Fikrî Tapu Açıklaması

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’dan Nitelikli Fikrî Tapu Açıklaması
20 May 2022
Paylaş:

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla İstiklal Türküleri Lansmanı ve Temsilci Gençler ile Millî Sporcuların Buluşma Programına katıldı. Programda gençler ve millî sporcularla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere hayallerinden asla vazgeçmemeleri gerektiğini söyledi: “Hayallerinizden asla vazgeçmeyin. Şartların zorluğuna aldırmayın, imkanların kıtlığına teslim olmayın.” 

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında gençlerin başarılı olduğu Metaverse, NFT gibi yeni teknolojilere dikkat çekti. NFT açılımının Nitelikli Fikrî Tapu olarak dilimize yeni kazandırıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin yeni teknolojilerdeki başarılarına vurgu yaptı: “Nitelikli Fikrî Tapu diye dilimize kazandırdığımız NFT üreten ve bunları dünya çapında kabul ettiren gençlerimizin ufuklarının genişliğini takdirle takip ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları üzerine yapılan çalışmalara dair süreci açıklayan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, NFT’nin Türkçe karşılığının bulunma serüvenini anlattı: “Bizler her yenilikçi teknolojide olduğu gibi NFT konusunda da detaylı çalışmalar yürütüyoruz. Tabi ki bu alandaki çalışmalarımız sadece bu teknolojiyi üretme alanında gerçekleşmedi. Ankara Üniversitesi bünyesinde 2021-2022 Bahar Dönemi’nde açılan ve Millet Kütüphanesi’nde gerçekleşen “NFT’ye Giriş” dersine katıldık ve burada NFT’yi anlattık. Bu ders esnasında ekibim tarafından çekilen bir fotoğraf daha benim konuşmam tamamlanmadan Ofisimiz mühendisleri tarafından NFT’ye dönüştürüldü. Böylece “Türkiye’nin ilk NFT dersinin ilk NFT’si” yapılmış oldu. Yine bu dersimizin sonunda sosyal medyadan NFT’nin Türkçe karşılığı ne olmalı diye bir soru sormuştum. Sonrasında yaptığımız değerlendirmeleri Türk Dil Kurumu ile paylaşarak ortak bir çalışma başlattık. Anket sonucunda gelen seçenekleri önce 80’e sonrasında 10’a düşürdük. Nihai kararımızı Sn. TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’in de katkılarıyla “Nitelikli Fikrî Tapu”dan yana kullandık. Seçenekleri değerlendirirken hem anlam bütünlüğüne hem de kısaltmanın küresel anlamda yer bulması için arama motorlarında yine NFT’ye karşılık gelmesine özen gösterdik.” 

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak bundan sonra yapılan çalışmalarda ve paylaşımlarda NFT’nin açılımı için “Nitelikli Fikrî Tapu” teriminin kullanılacağını daha önceden ifade ettiklerini dile getiren Başkan Koç, dijital teknolojileri yakından takip eden Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından Nitelikli Fikrî Tapu açılımının kullanılmasının ise çok değerli olduğunun altını çizdi.


Önceki Sonraki