Gençler Gençlik ve Bilişim Festivali’nde Buluştu

Gençler Gençlik ve Bilişim Festivali’nde Buluştu
16 May 2022
Paylaş:

Türkiye’nin dört bir yanından öğrenciler Gençlik ve Bilişim Festivali’nde buluştu. Üç gün sürecek festivalde öğrenciler Türkiye’nin bilişim projelerine yön veren kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri ile bir araya gelme fırsatı yakalayacaklar.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç yaptığı açılış konuşmasında Festival’in paydaşları arasında yer almaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, gençliğin festivalinde gençliğin yaklaşan bayramını kutlayarak sözlerine başladı.

Başkan Koç konuşmasında uzay çalışmalarıyla başarı kazanmış gençleri örnek göstererek, her alanda gençlerin başarılı olacağına inancının tam olduğunu dile getirdi: “Uzayda tamamen gençlerimiz tarafından yapılmış bir cep uydusu olduğunu biliyor muydunuz? Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ndeki Grizu-263 Model Uydu Takımı’nın cep uydusu SpaceX ile fırlatılarak bu senenin başında uzaydaki yerini aldı. Bizler de bu gençlerimiz ile bu sürecin başından itibaren sürekli irtibat halindeyiz. TEKNOFEST’te başlayan yolculuklarının uzayla sonuçlanmasından dolayı yaşadığımız gurur tarifsizdi. İnşallah, her alanda böyle daha nice örneğe şahit olacağımıza olan inancımız tam.”

Yenilikçi teknolojiler ve dijitalleşmenin tüm toplumları sadece sosyal bakımdan değil; siyasi, kültürel, sağlık, eğitim, iş yapış şekli, habercilik, mahremiyet gibi pek çok alanda dönüştürdüğüne dikkat çeken Başkan Koç, yenilikçi teknolojilerden NFT için yapılan çalışmalardan gençlere bahsetti: “Türk Dil Kurumu ile ortak bir çalışma başlattık. Anket sonucunda gelen seçenekleri önce 80’e sonrasında 10’a düşürdük. Nihai kararımızı Sn. TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’in de katkılarıyla “Nitelikli Fikrî Tapu”dan yana kullandık. Seçenekleri değerlendirirken hem anlam bütünlüğüne hem de kısaltmanın küresel anlamda yer bulması için arama motorlarında yine NFT’ye karşılık gelmesine özen gösterdik. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak bundan sonra yaptığımız çalışmalarda ve paylaşımlarda NFT’nin açılımı için “Nitelikli Fikrî Tapu” terimini kullanacağız.”

Her yenilikçi teknolojiye ihtiyatlı bir şekilde yaklaşıp, bağımlılıklara sebebiyet vermeyecek ölçüde, gerçeklikleri bükmeyecek şekilde hayata dahil edilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Koç, bugün metaverse’ün daha çok yol alması gerektiğini şu anda teknolojik ilerleme sebebiyle sadece görme ve işitme organlarına etki ettiğini ancak ileride dokunma, hissetme gibi etkilerinin de olabileceğini söyledi.

Dijitalleşmenin bir yandan hayat kalitesini artırırken diğer yandan da siber tehditlerin çeşitlenmesine yol açtığının altını çizen Başkan Koç, siber saldırıların en büyük hedefinin insan olduğunu söyledi: “İnsan günümüzde siber saldırıların en büyük hedefi haline dönüşmüştür. Saldırganlar teknolojik önlemleri aşmaya çalışmak yerine daha kolay ve maliyetsiz olan sosyal mühendislik yöntemleriyle insan bileşenini zafiyete uğratmayı tercih ediyor. Çünkü insan faktörü diğer tüm güvenlik tedbirlerini etkisiz kılabiliyor.” Başkan Koç, Wi-Fi ağlarının güvenlik zafiyetlerine dikkat çekmek ve akılda kalıcı bir etki yaratmak amacıyla sunum sırasında canlı bir kablosuz ağ saldırısı uygulaması gerçekleştirdi. 

Başkan Koç, gençlere yaşanan köklü değişim sürecinde mesleklerin de etkilendiğini bununla beraber yeni iş alanlarının doğduğunu söyledi: “Gelecekte veri bilimcisinden, yapay zekâ ve robotik mühendisliğine, blokzincir geliştiricisinden insan-bilgisayar etkileşimi tasarımcısına kadar birçok meslek hayatımıza girmiş olacak. Bu meslekleri de siz değerli gençlerimiz donandığınız üstün başarılarla en güzel şekilde yerine getirerek ülkemize çok ciddi faydalar sağlayacaksınız.”

Konuşmasının sonunda Başkan Koç, gençlerin her zaman büyük destekçisi olduğunu şu sözleriyle ifade etti: “Sayın Cumhurbaşkanımızın çizmiş oldukları bu vizyonun en büyük taşıyıcısı siz değerli gençlerimiz olacaksınız. Bizler de bulunduğunuz her alanda yapacağınız çalışmalarda en büyük destekçileriniz olarak yanınızdayız.”

Başkan Koç, konuşmasının sonrasında “Üreten Gençlik Panelinde” katıldı. Soru-cevap şeklinde yapılan panelde Sayın Koç gençlerin dijital dünyada merak ettiği tüm soruları yanıtladı. 

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki