Hac İşlemleri e-Devlet Kapısı’na Taşındı!

Hac İşlemleri e-Devlet Kapısı’na Taşındı!
11 May 2022
Paylaş:

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen lansmanda konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç “hac, umre ziyaretleri ve Kudüs turları”na ait tüm işlemlerin e-Devlet Kapısı’ndan hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yapılabildiğinin müjdesini verdi.

e-Devlet Kapısı’nın yoğun kullanımı ve yüksek memnuniyet oranına dikkat çeken Başkan Koç şöyle konuştu: “e-Devlet Kapısı, bugün yılda 3 milyarın üzerinde girişin yapıldığı, 870 kurumun 6 bin 569 hizmetinin yer aldığı bir portal haline gelmiş durumda. “Çalışma Hayatım”, “İkametgahım”, “Araçlarım” gibi bütünleşik hizmetlerle de her geçen gün gelişmekte ve memnuniyet oranı vatandaşlarımız nezdinde yüzde 95 gibi çok yüksek seviyelerde.”

Başkan Koç, açılan yeni hizmet için; artık hac, umre ziyaretleri ve Kudüs turlarına ait tüm işlemlerin e-Devlet Kapısı’ndan yapılabileceğini söyledi. “Başta hac ve umre ziyaretleri olmak üzere Kudüs turu yapacak vatandaşlarımızın, seyahatlerinin baştan sona zahmetsiz geçmesini sağlayacak adımları e-Devlet Kapısı çatısı altında topladık.”

Konuşmasında hem hac başvurusu hem de umre ve Kudüs turları başvurularının pek çok farklı bakanlığın hizmetlerinin birleşimi olduğuna dikkat çeken Başkan Koç, hizmetin çok komplike bir yapısı olduğunu dile getirdi.

Hac başvurularındaki sürecin tamamının dijital olarak gerçekleştirilebildiğine dikkat çeken Başkan Koç, sürecin detaylarını şöyle açıkladı: “Artık, ön kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlarımız, hac konaklama türü, hac kurasına katılmak istediği il, adres ve iletişim bilgilerinde değişiklik yapma gibi işlemleri tek bir hizmet çatısı altında gerçekleştirilmektedir.”

Başkan Koç, hizmet üzerinden kura sonuç/durum sorgulama ile kura sonucunun görüntülenebildiğini, kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan vatandaşların ise organizasyon tercihiyle, hac organizasyonlarından birini tercih etme işlemini yine aynı hizmet üzerinden yapabileceğini söyledi. 

Bu işlemleri tamamlayan vatandaşların, havalimanı, hac konaklama ve oda tercihlerini yapıp, hac ücretlerini yatırarak kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerini dile getiren Başkan Koç, kesin kayıt işlemi yapıldıktan sonra pasaportlarının süresinin geçtiğini fark eden hacı adaylarının pasaport randevularının da yine aynı hizmetten yararlanarak yapılabileceğini belirtti.  

Başkan Koç ayrıca, hac için gerekli olan aşılarında hizmet üzerinden görülebileceğini, tüm bunlara ilaveten uçuş, konaklama yerleri ve ödeme planlarına ulaşılabileceğini belirterek, hac yolculuğuna çıkmadan önce verilen tüm eğitimlere de e-Devlet Kapısı üzerinden ulaşılabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin çalışma alanlarının en başında e-Devlet Kapısı’nın geldiğini belirten Başkan Koç, bunun haricinde büyük veri, yapay zekâ, siber güvenlik, yenilikçi teknolojiler ve kamu kurumlarının dijital dönüşümü gibi birçok alanda faaliyetler yürütüldüğünü dile getirdi.

Konuşmasının sonunda Başkan Koç, e-Devlet Kapısı’nın her geçen gün yeni hizmetlerle donanmaya devam edeceğini dile getirdi: “2008 yılından itibaren vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran e-Devlet Kapısı, bugün açıkladığımız hizmetlerde olduğu gibi her geçen gün yeni hizmetlerle yoluna devam edecek.”

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki