Bursa Uludağ Üniversitesi ile İş Birliği Protokolü İmzalandı

Bursa Uludağ Üniversitesi ile İş Birliği Protokolü İmzalandı
31 Mar 2022
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile Bursa Uludağ Üniversitesi arasında iş birliği protokolü bugün imzalandı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saim Kılavuz’un imzaladığı protokolle dijital dönüşüm sürecinde ihtiyaç duyulacak pek çok alanda ortak çalışmaların temelleri atıldı.

Protokol töreninde konuşan Başkan Koç, dijital gelişmelerin önemine vurgu yaparak bu alanda geri kalmamak için bu iş birliklerinin çok büyük öneme sahip olduğunu dile getirdi. İmzalanan iş birliği protokolü ile ülkemizin dijital dönüşüm sürecinde ihtiyaç duyacağı siber güvenlik, büyük veri, yapay zekâ, açık kaynak, akıllı otonom sistemler ve yapay zekâ tabanlı tıp uygulamaları alanlarında Ar-Ge ve teknolojiler geliştirilecek. İnsan kaynakları yetiştirilmesine ilişkin ortak çalışma ve faaliyetler yürütülüp, eğitim ve öğretim konularında iş birliği yapılacak.

Başkan Koç, konuşmasında nitelikli genç nüfusa vurgu yaparak geleceğin mesleklerinin değişeceğini, gençlerimizin de bu mesleki becerilere sahip olması gerektiğinin altını çizdi: “Gençlerimize doğru becerileri, geleceğin mesleklerinin becerilerini katmamız gerekiyor. 'Yakın zamanda geleceğin mesleği ne olacak?' derseniz kesinlikle yapay zekâ. Geçen yıl Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıyla 2021-2025 yıllarını kapsayan Türkiye'nin ilk yapay zekâ stratejisini yayımladık. Bu stratejimizde çok önemli hedeflerimiz var. Bu hedeflerimizden biri de 2025 yılında 50 bin yapay zekâ istihdamı oluşturmak.”

İmza töreni sonrasında ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesini ziyaret eden Başkan Koç, buradaki firmaların yapmış olduğu çalışmaları inceleyip, yürüttükleri projeler hakkında bilgi aldı. 
 

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki