Ege Kariyer Fuarında Dijital Dönüşüm Rüzgârı Esti

Ege Kariyer Fuarında Dijital Dönüşüm Rüzgârı Esti
22 Mar 2022
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Ege Kariyer Fuarı EGEKAF’ta gençlerle bir araya geldi. Türkiye’de fırsat eşitliğini sağlamak adına gerçekleşen fuarda Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi standı gençlerden yoğun ilgi gördü.

Stant alanında gençler; siber güvenlik ve yapay zekâ konularında mini bilgi yarışmaları, beyin dalgalarıyla oyun deneyimi gibi aktivitelerin yanı sıra Ofis çalışma alanlarını ve staj olanaklarını öğrenip kendi projelerini iletme fırsatı yakaladılar. 

Kamu kurumları ve bölge sektör temsilcilerinin katılım gösterdiği fuarda Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç gençlere Ofisin yapmış olduğu çalışmalardan ve süregiden dijital dönüşüm sürecinden bahsetti.

Başkan Koç, Türkiye nüfusunun %15,4’ünü 15-24 yaş arası geçlerin oluşturduğunun altını çizerek, gençlerle birlikte daha kapsayıcı bir dijital toplum inşa etmenin mümkün olabileceğini dile getirdi: “Dijital Dönüşüm Ofisi olarak; böylesine genç bir nüfusa ve çevik bir iş kültürüne sahip ülkemizde, daha kapsayıcı bir dijital toplum inşa etmek için siz değerli gençlerimizle yola çıkmış bulunuyoruz.”

Konuşmasında yapay zekânın gelişim sürecine değinen yapan Başkan Koç, gelecekteki çalışmalar için etik kuralların önemine vurgu yaparak, Metaverse ve NFT gibi henüz çok yeni ve gelişmekte olan teknolojilerin artık hayatın içine girdiğine dikkat çekti. 

Başkan Koç, gençlere geleceğin mesleklerinin de değiştiğinin sinyalini vererek, teknolojik gelişmlerin iş gücü piyasasında dönüşümlere yol açtığını söyledi: “Dijital dönüşüm sayesinde, 'gelişmiş ülkelerin teknolojiyi, gelişmekte olan ülkelerin de ürünleri ürettiği’ uluslararası iş bölümünde köklü değişimler yaşanmaktadır. Yapılan çalışmalarda gelecek 5 yıl içerisinde tüm çalışanların %50'sinin yeni beceriler kazanması gerektiğine vurgu yapılmaktadır. 2000’li yılların başında birisi bize sosyal medya influencer’ı veya otonom araba mühendisi olmak istiyorum dese muhtemelen anlamsız gözlerle bakardık. 2020 yılında ülkemize yönelik hazırlanan bir araştırmada, otomasyon, yapay zekâ ve dijital teknolojilerin yaratacağı ekonomik fayda ve sosyal değişimler neticesinde gelecek 10 yıl içerisinde Türkiye’de 3,1 milyon iş artışı yaşanacağı öngörülmektedir.”

Başkan Koç konuşmasının sonunda “Gelin dijital geleceğimizi hep birlikte inşa edelim.” diyerek uluslararası arenada başarılı olmak için gençlerin desteğinin olmazsa olmaz olduğunu dile getirdi.


Önceki Sonraki