Microsoft Türkiye Ar-Ge Merkezi Açıldı

Microsoft Türkiye Ar-Ge Merkezi Açıldı
17 Mar 2022
Paylaş:

Microsoft Türkiye Ar-Ge Merkezi İstanbul’da açıldı. Açılış, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sn. Dr. Ali Taha Koç ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşti. Başkan Koç yaptığı açılış konuşmasında Microsoft Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde yürütülecek çalışmalarda yer alacak gençlerinin kısa zaman içerisinde çok önemli projeler geliştireceğine inandığını söyledi.

Ar-Ge faaliyetlerinin büyük önem taşıdığına vurgu yapan Başkan Koç, bu süreçte merak ve yaratıcılığın büyük etkisi olduğunu söyleyerek, dijital dönüşüm ve Ar-Ge ile birlikte yaşanan köklü değişimleri dile getirdi: “Dijital dönüşüm ve Ar-Ge sayesinde, ‘gelişmiş ülkelerin teknolojiyi, gelişmekte olan ülkelerin de ürünleri ürettiği’ uluslararası iş bölümünde köklü değişimler yaşanmaktadır. Pandeminin de etkisiyle hızla dijitalleşen iş modelleri rekabetin de doğasını değiştirdi. Rekabet gücünü oluşturan iki önemli unsur var; biri verimlilik, diğeri ise inovasyon.”

Ar-Ge çalışmalarının önemine değinen Başkan Koç, Ar-Ge ile bağlantılı olan patent konusuna da dikkat çekerek patentleme işlemlerinin artık belli başlı sektörlerde bir ihtiyaç olduğunun kanıksaması gerektiğini vurguladı: “Ar-Ge çıktılarının korunması teknoloji üreten ve geliştiren firmalar ile girişimciler için önemini korumaya devam edecek. Rekabetçi olan piyasa koşullarında, aldığınız patentler sayesinde rakiplerinize üstünlük sağlayabilme ihtimaliniz hala var. Burada önemli olan hususun, hangi Ar-Ge çıktısı, buluş ya da nasıl bir iş süreci içerisinde patentleme işlemine ihtiyacımız olduğunu bilmek ve buna göre aksiyon alabilmek.”

Konuşmasının sonunda, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin sürdürdüğü projeleri satır başlarıyla anlatan Başkan Koç, pek çok ortak çalışma alanına sahip olunduğunu belirterek Ar-Ge alanında da yürütülecek projelerin her zaman destekçisi olunacağını dile getirdi.


Önceki Sonraki