Türkiye’nin ilk NFT Dersi Yoğun İlgi Gördü

Türkiye’nin ilk NFT Dersi Yoğun İlgi Gördü
18 Şub 2022
Paylaş:

Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından verilen NFT’ye Giriş dersi öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. Millet Kütüphanesinde gerçekleşen ilk dersi; Başkanımız Sn. Dr. Ali Taha Koç, Ankara Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sn. Özgül Özkan Yavuz verdi. 

Blokzincir teknolojisi ile derse başlayan Başkan Koç, NFT teknolojisinin temelinde blokzincirin yer aldığını söyleyerek bu teknolojiyi bir devrim haline getirecek kişilerin gençler olduğunu dile getirdi. 

NFT’yi “Kimi zaman bir melodi, kimi zaman bir resim, kimi zaman ise bir tweet; ne olduğunun önemi yok, dijital anlamda 'tek' hale getirerek sahip olmak istediğiniz her şey birer NFT olabilir.” sözleriyle tanımlayan Başkan Koç, üzerinde tutulan bilgilere göre blokzincir uygulamalarının ortaya çıktığını bunlardan bir tanesinin de NFT olduğunu dile getirdi.

NFT Oluşturmak Sanılandan Çok Daha Kolay
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak gençlerin bilime ve sanata ilgisini artırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını belirten Başkan Koç, yenilikçi teknolojilerden blokzinciri çok önemsediklerini dile getirerek nasıl NFT oluşturulacağını şöyle özetledi: “Süreç NFT’ye dönüştürmek istediğiniz dosyanın seçimi ile başlıyor. Ardından seçtiğiniz bu dosyayı çevrim içi erişim sağlanabilen bir dosya sunucusuna yüklemeniz gerek. NFT oluşturulmasına olanak sağlayan birçok blokzincir ağı var, bunlardan birini seçerek uyumlu bir kripto cüzdan hesabı açmalı ve ağa bağlamalısınız. NFT mint ücretinin ödenmesi ve NFT’nin depolanması için bu cüzdana ihtiyacınız olacak. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra seçtiğiniz dosyayı NFT’ye dönüştürmeye hazırsınız. Seçtiğiniz blokzincir ağına ait NFT oluşturma süreci tamamlandığında NFT’niz blokzincire kaydedilmiş oluyor ve artık kripto cüzdanınızda görüntüleyebiliyorsunuz.” 

Dersin İlk NFT’si Başkan Koç’tan Geldi
Başkan Koç ders başında çekilen bir fotoğrafın ise çoktan NFT’ye çevrildiğini söyledi. NFT görselini ve bilgilerini sahneye yansıtan Başkan Koç dersin ilk üretilen NFT’sini ise Ankara Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a armağan etti: “Ben konuşmaya başladığımda çekilen bu fotoğraf, Dijital Dönüşüm Ofisi mühendisleri tarafından NFT’ye çevrildi bile! Gördüğünüz gibi bu zor bir süreç değil, biz bunları yapabiliyorsak sizler çok daha iyisini yapabilirsiniz. Biraz matematik, biraz yazılım bilgisi biraz da merakınız varsa bu teknolojiye dair çok daha iyi projeler geliştirebilirsiniz. Bugün burada Türkiye’nin ilk “NFT’ye Giriş” dersine başlangıç yapma şansı bulduğum için çok mutluyum. Bu anlamlı günün anısına “Türkiye’nin ilk NFT dersinin NFT’sini” değerli hocamız Necdet Ünüvar’a armağan etmek istiyorum.”

Ders sonunda NFT’nin hala Türkçe bir karşılığının olmadığına dikkat çeken Başkan Koç, bu konuda gençlerin önerilerine çok değer verdiğini söyleyerek Twitter hesabında bir anket başlattığını dile getirdi.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki