Geleceğin Siber Güvenlik Uzmanları Sertifikalarını Aldı

Geleceğin Siber Güvenlik Uzmanları Sertifikalarını Aldı
16 Şub 2022
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi himayelerinde, 81 İlde 81 Siber Kahraman Projesi kapsamında 1 yıl süren sertifikalı siber güvenlik eğitim programını geleceğin siber kahramanları başarıyla tamamladı. 

81 ilden 150 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen eğitimde ilk üçe giren öğrenciler ödüllerini Başkanımız Sn. Dr. Ali Taha Koç’un elinden aldı. Yarışmada birinciliği “Malware.Studio” isimli bitirme projesiyle TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinden Ahmet Eren Boyacı, ikinciliği “OSINT Menu” isimli bitime projesiyle Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden Hakan Sonay, üçüncülüğü ise “MonaChrome” isimli bitime projesiyle Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinden Kaan Bıçaklar elde etti. 

Başkan Koç, eğitimin yoğun ve verimli geçtiğini dile getirerek, başarılı olan gençlere uluslararası katılım sertifikası verildiğini söyledi: “Eğitime tüm yurttan 4000’i aşkın başvuru gerçekleşti. Gösterilen bu yoğun ilgi bizleri fazlasıyla memnun etti. 91 lisans, 25 ön lisans, 34 lise öğrencisi olmak üzere toplamda 150 öğrencimize eğitim verdik. 164 saat süren çevrim içi interaktif eğitim sonrasında 82 öğrencimiz katılım belgesi, 68 öğrencimiz ise uluslararası başarı sertifikası alamaya hak kazandı.”

Eğitimi tamamlayan tüm öğrencilerin vize ve final sınavlarından sonra bitime projesi yaptığını dile getiren Başkan Koç, gün sonunda üretilen projelerin çok değerli olduğunu ve gerçekleşen bu eğitim ile Türkiye’nin yeni siber güvenlik uzmanları kazandığını söyledi: “81 İlde 81 Siber Kahraman programına çok önem veriyoruz. Amacımız hem nitelikli eleman yetiştirmek hem de siber güvenliğin önemini yaygınlaştırarak mesleğe olan ilgiyi artırmak. Bu yaklaşımla geleceğin siber güvenlik uzmanlarını yetiştirmeye devam edeceğiz.” 

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki