Millî Siber Güvenlik Zirvesi’nde 42 Sayısı Konuşuldu

Millî Siber Güvenlik Zirvesi’nde 42 Sayısı Konuşuldu
22 Kas 2021
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı iş birliğiyle kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından organize edilen ülkemizin en kapsamlı siber güvenlik etkinliği olan Millî Siber Güvenlik Zirvesi bugün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay, Savunma Sanayii Başkanı Sn. Prof. Dr. İsmail Demir ve Başkanımız Sn. Dr. Ali Taha Koç’un katılımıyla gerçekleşti. Zirvenin açılış konuşmasını, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sn. Dr. Ali Taha Koç gerçekleştirdi. Sn. Koç konuşmasında dijital ayak izinin önemini, gündelik hayatın içinde yer alan 42 sayısı üzerinden anlattı.

Her Yerde Dijital Ayak İzi 
Başkan Koç; günlük hayattan örnekler vererek gün içerisinde ne sıklıkla dijital ayak izi bırakıldığını anlattı. Sosyal medya platformları ile veri paylaşımında, akıllı ev aletlerinde, işe giderken kullanılan harita uygulamasında, dışarıda kafede alışveriş yaparken, iş yerinde çalışırken ve hatta akşam eve gidildiğinde film platformlarında seçilen filmde bile dijital ayak izinin bırakıldığına dikkat çekti. 

Neden 42?
42 sayısının Türkiye’deki bir vatandaşın ortalama olarak veri paylaştığı, etkileşimde olduğu cihaz ya da sensör sayısı olduğunu dile getiren Başkan Koç, yeni teknolojilerle birlikte bu sayının da artacağını vurguladı: “Günde ortalama 42 kez dijital dünyada ayak izimizi bırakıyoruz. Artık yeni gelecek teknolojilerle birlikte, 5G ile nesnelerin internetiyle, giyilebilir teknolojilerle birlikte artık bu sayı her geçen gün aratacak.” 

Dijital Ayak İzi Siber Tehditleri Artırabilir
Başkan Koç, dijital teknolojilerin elbette kullanılması gerektiğini ancak dijital ayak izinin siber tehditleri arttırdığının da unutulmaması gerektiğini vurguladı: “Yapmak istediğimiz en önemli şeylerden biri dijital dünyada bırakılan ayak izinin farkında olmak. Neyi bırakıyoruz, kiminle neyi paylaşıyoruz, hangi verileri o firmalar nasıl kullanıyor?”

Başkan Koç, konuşmasının sonunda siber güvenliğin bireyde başladığını vurgulayarak; farkındalığı arttırıp verilerin yerli ve millî ürünler, yazılımlar ve donanımlarla korunması durumunda bu maçın alınacağını dile getirdi.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki