Bursa Uludağ Üniversitesi Ziyaret Edildi

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziyaret Edildi
11 Kas 2021
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sn. Dr. Ali Taha Koç, Bursa Uludağ Üniversitesi’ni (BUÜ) ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Ahmet Salim Kılavuz ve akademik personelle bir araya gelen Başkan Koç, Ofisin çalışmaları ve beraber yürütülebilecek iş birliklerini görüştü.

Üniversite akademik personeli ile bilişim firmalarının yoğun katılım gösterdiği toplantıda Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi, yapay zekâ, e-Devlet Kapısı ve siber güvenlik alanlarında yaptığı çalışmaları Ofis uzmanları anlattı. Başkan Koç yaptığı konuşmada sadece İstanbul ve Ankara özelinde çalışmaların yapılmayacağını, dijital dönüşüm farkındalığını oluşturmak için tüm Türkiye’de ziyaretler gerçekleştireceğini dile getirdi: “Bütün üniversitelerimizde dijital dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak niyetiyle ziyaretler yapıyoruz. Dijital dönüşümde sosyal ve ekonomik refahın arttırılması anlamında üç temel sac ayağı bulunuyor. Bu üç sac ayağının da birlikte çalışması gerekiyor. Bunlar nedir? İnsan, iş süreçleri ve teknolojik unsurlar. İnsanın olmadığı veya insanın dönüşmediği bir dönemde dijital dönüşümden bahsedemeyiz. Biz, kamunun dönüşümünde bu anlamda ön ayak olmaya çalışıyoruz. Önce bakış açılarını, arkasından iş süreçlerini değiştiriyoruz. En sonunda da bunu bir teknolojik unsurla birlikte vatandaşımızın hizmetine sunuyoruz”

Dünyanın en iyi teknolojisinin eğer onu kullanacak veya değerlendirecek insan kaynağı yoksa hiçbir anlamı olmadığını dile getiren Başkan Koç, gelecek 5 yıl içerisinde birçok eğitimin dijitalleşeceğini ve bu hususta da eğitim verecek nitelikli akademisyenlere ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Başkan Koç, Dijital Dönüşüm Ofisinin kamunun dijital dönüşümü için çalıştığını bu doğrultuda teknolojik çıktı elde edebilmek için akademisyenlerle çalışmanın önemli olduğunu şu sözleriyle ifade etti: “Amacımız; Türkiye’deki yenilikçi gelişmelere ön ayak olmak ve aynı zamanda başta e-Devlet Kapısı olmak üzere kamunun dijital dönüşümünü gerçekleştirmektir. Sizlerle birlikte bu anlamda çalışmak ve teknolojik çıktılar elde etmek istiyoruz. Bu tanışmanın ardından Bursa Uludağ Üniversitesi ile çok kıymetli projeler üreteceğimize inanıyorum.” 


Önceki Sonraki