Oyunu Değiştiren Teknolojiler Saha Expo’da Buluştu

Oyunu Değiştiren Teknolojiler Saha Expo’da Buluştu
12 Kas 2021
Paylaş:

SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı başladı. Yüksek teknolojiye sahip pek çok ürünün sergilendiği fuarda savunma, havacılık, denizcilik ve uzay sanayinde stratejik öneme sahip pek çok ürün ilk kez tanıtılıyor. Dünyanın pek çok ülkesinden gelecek profesyonellerle uluslararası iş birliklerinin geliştirileceği SAHA EXPO Fuarında sektörü bilgilendirecek, vizyon kazandıracak paneller gerçekleştiriliyor.

Haluk Bayraktar’ın moderatörlüğünü üstlendiği Savunma Sanayinden Sivil Sektörlere: Millî Teknoloji Hamlesi Paneli; Başkanımız Dr. Ali Taha Koç, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet Fatih Kacır, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ve Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin’in katılımıyla gerçekleşti.

Başkan Koç, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak e-Devlet Kapısı vizyonunu; Dijital Türkiye Portali olarak isimlendirmek istediğini sadece devletin değil bütün kurumların hizmetlerinin olduğu bir portal haline getirmek istediklerini belirtti.

Açıldığında e-Devlet Kapısı’nda sadece 22 hizmet var iken; bugün 6.100’ e yakın hizmetin vatandaşa sunulduğunu dile getiren Başkan Koç tüm hizmetlerin e-Devlet kapısı üzerinden verilmesinin istendiğini söyledi.

Sadece hizmet olmasının yeterli olmadığını, kullanıcıların da bu oluşuma adapte olması gerektiğini dile getiren Başkan Koç; şu anda 57,1 milyon e-Devlet Kapısı kullanıcısının olduğunu belirterek kamunun bütün hizmetlerinin verildiği bir portal haline dönüştürmek istediklerinin altını çizdi. 

e-Devlet Kapısı kullanım oranlarını yakından takip ettiğini söyleyen Başkan Koç; 2020 yılında pandemi döneminde 2,4 milyar giriş gerçekleştiğini, bu yıl ise kasım ayına kadar 2,6 milyar giriş yapıldığını ve sene sonunda 3 milyar e-Devlet Kapısı girişinin beklendiğini dile getirdi. 

Başkan Koç; amacın dijital hizmetlerin tek bir yerden verilmesi olduğuna dikkat çekerek, vatandaşın hangi bakanlığın hangi hizmeti verdiğini bilmesine gerek olmadığını ancak ilgili hizmete ulaşması gerektiğini ifade etti.  Bu doğrultuda bütünleşik hizmet çalışmalarının yapıldığını belirten Sn. Koç, “Araçlarım” bütünleşik hizmetinde araçla ilgili tüm hizmetlerin tek bir pencerede sunulduğunu dile getirdi.

e-Devlet Kapısı hizmet çalışmalarında proaktif bir devlet anlayışıyla ilerlediklerini belirten Başkan Koç; vatandaşın çocuğu okul yaşına geldiğinde hangi okullara gidebileceğini bizim söylememiz gerekiyor diyerek,  dijital okur yazarlık seviyesini arttırarak hizmete ulaşımın daha kolay olması için çalıştıklarını belirtti. 

Konuşmasının sonunda geleceğin, yapay zekâ teknolojisinde olduğuna değinen Başkan Koç; veri olmadan yapay zekâ teknolojisinin üretilmesine imkân olmadığını, verinin yapay zekânın can suyu olduğunu vurguladı: “Veriniz kömür olsa bile doğru işlendiği zaman elmasa dönüşebilir. Biz de kamunun verisinin elmasa dönüştürmek için yapay zekâ teknolojileri ile vatandaşımızın daha iyi hizmet almasını sağlıyoruz.”


Önceki Sonraki