HackIstanbul’da Final Heyecanı 

HackIstanbul’da Final Heyecanı 
24 Eyl 2021
Paylaş:

Teknofest HackIstanbul 2021 final heyecanı tüm coşkusuyla İstanbul Atatürk Havaalanı’nda bugün başladı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi himayelerinde gerçekleşen HackIstanbul yarışmasında hackerlar bu sene sistemlerdeki güvenlik açıklarını tespit etmeye çalışacaklar.

Yüzlerce takım, bugün saat 10’da başlayan yarışmanın finaline kalmak için yarıştı. Finale kalan 10 takım ise bugün birinci olmak için kıyasıya mücadele ediyor. Dünyanın pek çok ülkesinden katılımın olduğu yarışmanın bu yılki konsepti ise “Mükafat Avcılığı” (Bug Bounty).

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç yarışma öncesinde tüm katılımcılarla bir araya geldi. Sn. Koç, yarışmanın tüm ayrıntılarını katılımcılarla paylaştıktan sonra başarılar dileyerek yarışmayı başlattı.

Bu Yılın Konsepti “Mükafat Avcılığı”
Başkan Koç 2 gün boyunca sürecek soluksuz final yarışının bu sene çok daha heyecanlı geçeceğini vurgulayarak bu senenin formatı “Mükafat Avcılığı”nı söyle açıkladı: “Bu formatta, yarışmacılar gerçek hayattan 2 farklı uygulama üzerinde zafiyet ve güvenlik açığı arayacak ve buldukları güvenlik açıklıklarını yarışma esnasında teknik heyete raporlayacaklar. En çok ve en kritik zafiyetleri raporlayan takımlar; birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecesini elde edecekler.” 

Geniş Katılım Yelpazesi
Her sene hem katılımın hem de içeriğin daha geliştiğine dikkat çeken Sn. Koç, yarışmaya çok geniş bir yelpazede katılımın olduğunu şu sözleriyle dile getirdi: “Final yarışında lise öğrencilerinden, yüksek lisansını tamamlamış olan kişilere kadar geniş bir eğitim düzeyi yelpazesindeki katılımcılar yeteneklerini sergileyecek.” 

Hızlı Olmak Kadar Kritik Açıkları Bulmak da Önemli
24-25 Eylül tarihindeki final yarışında Hackerların, HackIstanbul teknik komitesi tarafından geliştirilen kripto para borsası ve Turkcell Bip servisinin sistem açıklarını arayacaklarını dile getiren Sn. Koç, yarışmada sadece hızlı olmanın değil en kritik açıkları bulmanın da büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. 

Yarışmada dereceye girenler 26 Eylül’de Teknofest alanında ödüllerini alacağını belirten Sn. Koç; tüm yarışmacılara katılımlarından dolayı teşekkür edip, başarılar diledi.  

Yarışma haricinde etkinlik alanında eğitimler, küçük yarışmalar ve tanıtım faaliyetleri yapıldığına dikkat çeken Başkan Koç, katılımcı ve ziyaretçilerin bu etkinliklere katılıp siber güvenlik hakkında bilgi ve fikir sahibi olabileceğini dile getirdi.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki