Türkiye - Azerbaycan Dijital Dönüşüm Çalışma Grubu Yol Haritası İmzalandı

Türkiye - Azerbaycan Dijital Dönüşüm Çalışma Grubu Yol Haritası İmzalandı
15 Eyl 2021
Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sn. Dr. Ali Taha Koç, Azerbaycan Bakü’ye resmî ziyaret gerçekleştirdi. Başkan Koç’un ilk durağı Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanlığı oldu; bu ziyaret kapsamında Sn. Bakan Rashad Nabiyev ile görüşme gerçekleştirdi. 

Yol Haritası Belirlendi
İkili gerçekleşen görüşmenin satır başlarını; kişisel verilerin korunmasına yönelik mevzuatın uyumlaştırılması, Azerbaycan’ın kamu bulutunun / ulusal veri merkezinin oluşturulması, siber güvenlik alanında iş birliği ve Azerbaycan’ın dijital dönüşüm kavram kağıdının uygulanması alanlarında iş birliği oluşturdu. Görüşme sonrasında taraflar arasında Türkiye - Azerbaycan Dijital Dönüşüm Çalışma Grubu Yol Haritası imzalandı.

Kamu Hizmetleri, Bilgi Güvenliği ve Eğitim Alanları Görüşüldü
Başkan Koç’un sonraki ziyareti, Kamu Hizmetleri ve Sosyal Yenilikler Devlet Ajansı (ASAN) Başkanı Sn. Ulvi Mehdiyev oldu. İkili arasında yapılan toplantıda; yapay zekâ, dijitalleşme, sosyal inovasyonlar, siber güvenlik ve e-Devlet süreçlerine yönelik iş birliği imkanları ve önümüzdeki dönemde atılacak adımlar değerlendirildi. 

Başkan Koç, Azerbaycan ziyareti esnasında Azerbaycan Hususi Devlet Muhafaza Hizmeti Başkan Yardımcısı ve Hususi İletişim ve Bilgi Güvenliği Devlet Ajansı Başkanı Korgeneral Sn. Mursal Valiyev ile görüştü. Görüşmenin gündeminde siber güvenlik çalışmaları ve yapılabilecek iş birlikleri yer aldı. Siber tehdit istihbaratı paylaşımı, siber olay müdahale destekleri, adli bilişim, siber saldırı yüzeyi analizi ve zafiyet takibi gibi konular başta olmak üzere siber güvenliğin her alanında Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğunu dile getiren Başkan Koç, görüşmede gerek tecrübe ve fikir alışverişinde gerekse ortak projeler geliştirme noktasında iş birliği yapmanın önemini vurguladı.

Azerbaycan Eğitim Bakanı Sn. Emin Amrullayev’i ziyaret eden Başkan Koç dijitalleşen dünyada eğitim sistemini değerlendirdi. Özellikle pandemi döneminde daha çok önem kazanan dijital eğitime vurgu yapan Başkan Koç, Türkiye’nin attığı adımları EBA sistemi üzerinden örneklerle açıkladı. Görüşmede eğitim sisteminde öğrenci verilerinin güvenliği ve eğitim alanında alınabilecek önlemler ele alınarak, bu alanlarda yapılabilecek işbirlikleri konuşuldu. Başkan Koç görüşmede, Türkiye'de olduğu gibi Azerbaycan’ın verisinin Azerbaycan’da kalması gerektiğini, bunun sadece bir eğitim meselesi değil aynı zamanda bir güvenlik meselesi olduğunu dile getirdi.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki