Siber Kahramanların Lisesi Eğitime Başladı

Siber Kahramanların Lisesi Eğitime Başladı
13 Eyl 2021
Paylaş:

Türkiye'nin ilk siber güvenlik lisesi olma özelliği taşıyan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2021-2022 eğitim öğretim yılına merhaba dedi. Yeni öğretim yılının açılışında Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir öğrencilerle bir araya geldi.

%1’lik dilimden öğrenci alıyor
2020 yılında en başarılı %1’lik dilimden öğrenci alan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bu başarısını 2021 yılında da sürdürdüğünü belirten Başkan Koç; fen lisesi düzeyindeki öğrencilerin bu alanı tercih etmesinin, kaliteli siber güvenlik uzmanlarının yetişmesi adına umut verici olduğunu dile getirdi.

Ulusal siber güvenliğin temel taşlarından biri: “Nitelikli insan kaynağı” 
Ulusal siber güvenliğin temel taşlarından birinin “nitelikli insan kaynağı” olduğuna dikkat çeken Başkan Koç, siber güvenlik analında yetişmiş nitelikli kişilere ihtiyaç olduğunu belirterek siber güvenlik lisesinin bu alanda büyük bir rol oynayacağını ifade etti: “Bu kapsamda Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesinin kurulmasını son derece önemli görüyoruz. Gençlerimizi erken yaşlarda siber güvenlik sektörü ile tanıştırmak; kariyerlerini siber güvenlik üzerine planlamalarını sağlamak noktasında, siber güvenlik lisemiz büyük bir rol oynayacaktır. Lise seviyesinde bu eğitimin başlaması daha yetkin uzmanların yetişebilmesini kolaylaştıracaktır.”

Savunma tarafında sektörün ve ülkemizin beklentileri çok yüksek
Gençlerimizin siber güvenlik alanında ofansif konseptlere ilgisinin fazla olduğunu vurgulayan Koç, savunma tarafında da sektörün ve ülkemizin beklentileri olduğunu şu sözleriyle ifade etti: “Saldırı yeteneği elbette ki tartışılmaz öneme sahip, ancak savunma tarafında da kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Siz değerli gençlere tavsiyem siber güvenliği sadece saldırmak veya sistemleri ele geçirmek olarak görmeyin, savunma tarafında da sektörün ve ülkemizin sizden beklentileri çok yüksek.”

Yerli ve millî bilinçli insan yetiştirmek, yerli ve millî ürün geliştirmek kadar önemlidir
Ülkemizin siber güvenlik alanındaki ihtiyacını karşılamak amacıyla yürütülecek faaliyetlerin mevcut insan kaynağının bilgi düzeyi ve tecrübesini artırmayı amaçladığını dile getiren Başkan Koç, bu alanda yetiştirilecek insan gücünün çok önemli olduğunu söyledi:  “Öncelikle belirtmek isterim ki yerli ve millî bilinçli insan yetiştirmek, yerli ve millî ürün geliştirmek kadar önemlidir. Okulunuzda sızma testi, adli bilişim, yapay zekâ ve siber tatbikat laboratuvarlarında eğitim alan siz değerli gençler, geleceğin siber kahramanları olacaksınız.”

Alınan teorik eğitimlerin pratiğe dönüşmesi amacıyla Dijital Dönüşüm Ofisi’nin kapılarının her zaman açık olduğunu vurgulayan Başkan Koç, TEKNOFEST 2021’de Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine siber güvenlik alanında 5 gün boyunca eğitimler verileceğini dile getirip 2021-2022 eğitim öğretim yılı için tüm öğrencilere başarı dileklerini iletti.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki