e-KKTC Dönemi Başlıyor

e-KKTC Dönemi Başlıyor
20 Tem 2021
Paylaş:

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle e-KKTC hizmetleri devreye girdi, KKTC veri merkezinin temel atma töreni gerçekleşti.  Merkez tamamlandığında, kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi teknolojileri hizmet sunum altyapı ihtiyaçlarının 7/24 kesintisiz, güvenli ve etkin bir şekilde karşılanabileceği, hizmetlerini sunabileceği, ölçeklenebilir, sürdürülebilir ve yönetilebilir bir yapı hayata geçecek.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda yürütülen çalışmalara ilişkin Başkan Koç: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN liderliğinde Dijital Dönüşüm Ofisi olarak geleceğin Dijital Türkiye’sini inşa etmek noktasındaki üzerimize düşen sorumluluk bilinciyle çalışmalarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz. Bu süreçte her daim omuz omuza olduğumuz KKTC ile ilişkilerimizi dijital ortamda da en üst seviyede çıkarmakta kararlıyız” diye konuştu.

Sn. Koç konuşmasında günümüzde verinin önemine dikkat çekerek dijital ortamda sunulması gereken en temel gereksinim olduğunun altını çizdi. Başkan Koç, tüm dünyada veri yönetimi ve paylaşılması için büyük savaşların sürdüğünü belirterek, verinin yedeklenmesi ve iletilmesi için veri merkezlerinin büyük öneme sahip olduğunu şu sözleriyle ifade etti. “Ülkeler şu anda veri hakimiyeti konusunda dijital savaşlar verirken, verinin yönetimi ve paylaşılması konusunda legal yapıların olduğu kadar illegal yapıların da siber uzayda benzer bir savaş verdiğini görmekteyiz. İşte bu noktada “veri merkezi” gibi fiziksel bazı mekanların da ön plana çıkması kaçınılmazdır. Bu merkezler verinin sadece güvenliğini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda kurumsal kaynakların ve onu oluşturan hizmetlerin daha etkili, verimli kullanımını da sağlamaktadır. Verilerin yedeklenmesi, onların iletimini sağlayan donanımsal cihazların optimum seviyede kullanılması bu merkezler sayesinde mümkün olmaktadır.”

Sn. Koç, temeli atılan veri merkezini özelliklerine dair şu bilgileri paylaştı. “Tahsis edilen yaklaşık 4000m2 arsa üzerine; 2 katlı binanın, 1. katında 300 m2 beyaz alana sahip, 2. katında yaklaşık 100 kişilik personel ofisleri bulunuyor. Toplamda 120 kabin ve 1200 KW kurulu güç altyapısı ile Tier 3 tasarım niteliklerine haiz, bilgi teknolojileri ekipmanları da dâhil bir veri merkezi inşası tasarlanmıştır.”

Başkan Koç, hizmete alınan e-KKTC Programı kapsamında ise kimliğe yüklenen elektronik imzalar ile tüm resmi süreçlerin yönetilebileceğini, devlete tek bir tuşla erişimin sağlanacağını belirtti. 
Program kapsamında nüfus işlemleri yapılıp, belgeler alınabilecek ve bilgiler kolayca güncellenebilecek. Fatura ve vergiler kolayca takip edilip, araç kayıt, şirket ve tapu kadastro işlemleri yapılabilecek.
Sn. Koç, yürütülen çalışmalar tamamlandıktan sonra vatandaşın sağlık kayıtlarına istenilen yerden erişilebileceğini, doktor randevularının kolaylıkla alınabileceğini, velilerin çocuklarının eğitim hayatlarını takip edebileceklerini, işçi-işveren, sosyal hizmetler ve emeklilik işlemlerinin takip edebilerek, kişinin bilgilerine erişebileceğini dile getirdi.

Bugüne kadar yürütülen çalışmalarla ilgili istatistiklerin dikkate değer olduğunu belirten Sn. Koç şöyle konuştu: “e-Nüfus Sistemi ile dağıtık haldeki 3 milyon kütük kaydı sayısallaştırılarak kurumların kullanımına sunuldu. Sistem, merkez nüfus kayıt dairesi; 6 ilçe, 3 bucak ve 6 dış temsilcilikte hizmet verir noktaya ulaştı. e-Kimlik başvuru merkezleri ile vatandaşlarımıza yaklaşık 170 bin adet modern ve güvenilir e-kimlik dağıtıldı. Ulusal Kamu elektronik belge yönetim sistemi ile kamuda yazışmalar hızlandı ve bugüne kadar 8.777 kullanıcı ile 3.355.236 evrak sayısına ulaşıldı. 201 kurumda 324 birim ile Kamu’da aylık ortalama 110 bin evrak sayısına ulaşıldı. Sağlanan kağıt tasarrufu sayesinde 850 ağacın kurtarılması sağlandı. Projeler kapsamında toplam 4.505 kişiye eğitim verildi.”
 

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki