Dijital KKTC’ye Adım Adım

Dijital KKTC’ye Adım Adım
07 Tem 2021
Paylaş:

Cumhurbaşkanımızdan KKTC’nin Dijitalleşmesine Onay

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Türkiye arasında 11 Şubat 2021 tarihinde “Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Arasında e-Devlet Hizmetlerinin Gerçekleştirilmesini İlişkin İş Birliği Protokolü” imzalandı. Söz konusu protokol 7 Temmuz 2021 tarihli Resmî Gazete’de Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Esas olarak kamu hizmetlerinin dijitalleşmesi alanında teknik iş birliğini geliştirmeyi hedefleyen Protokol, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini ve stratejik ortaklığı da güçlendirecek.

KKTC’de Dijitalleşme Rüzgârı 

Protokolle e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan dijital kamu hizmetlerinin; sürekli olarak iyileştirilmesi, uluslararası standartlara uyumunun sağlanması, ülke genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi, kullanıcı dostu hale getirilmesi, erişim yöntemlerinin artırılması ve katma değerli hizmet sayısının çoğaltılması amaçlanmaktadır. Ayrıca Protokol nezdinde, KKTC’de kurulacak son teknoloji veri merkezinin projelendirilmesi ile ülkemiz koordinatörlüğünde yönetiminin sağlanacağı belirtilmiştir. Diğer yandan, KKTC’deki bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısının iyileştirilmesi ve teknik insan kaynağının yetiştirilmesine destek olunması hedeflenmektedir. 

Koordinasyon Dijital Dönüşüm Ofisinde 

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Protokol kapsamındaki tüm iş ve işlemlerin koordinasyonundan sorumlu olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç kardeş ülke KKTC ile imzalanan söz konusu Protokole ilişkin şu detayları paylaştı: “KKTC’de yürütülen e-Devlet çalışmalarını T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından 2020 yılında devraldık. 2021 yılında ise iş birliği Protokolümüzü imzaladık. Bu iş birliği kapsamında KKTC’de kamunun iş süreçleri şeffaf ve yalın bir şekilde tekrar tasarlanarak hizmetlere erişim yöntemleri kolaylaştırıldı. Dolayısıyla vatandaş, iş dünyası ve devlet arasındaki iş birliği ve etkileşim en üst seviyeye çıkarılmış oldu. 20 Temmuz’da KKTC’de 10 e-Devlet hizmetini aktif hale getireceğiz. Amacımız kullanıcı dostu hizmetlerin sayısını daha da arttırmak.”

Başkan Koç, Protokol kapsamında 20 Temmuz 2021’de temeli atılacak veri merkezi alanını ziyaret etti. Sn. Koç, kurulacak veri merkezinin KKTC’nin dijitalleşme süreci için önemli bir adım olduğunu belirtti. Veri merkezi sayesinde; KKTC kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi teknolojileri alanındaki hizmet sunumuna ait altyapı ihtiyaçlarının 7/24 kesintisiz, güvenli ve etkin bir şekilde karşılanacağının altını çizdi. Başkan Koç, veri merkezinin yaklaşık 4000m² alanda 128 kabin ve 1200 KW kurulu güç altyapısı ile hizmet vereceğini ifade etti. 

Başkan Koç’un KKTC Temasları

Başkan Koç, ziyareti sırasında KKTC Başbakanı Sn. Hamza Ersan Saner’i ve KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Sn. Resmiye Canaltay’ı da ziyaret etti. Görüşmelerde dijital alanda KKTC ile ülkemiz arasındaki iş birliği ve veri merkezi inşaatı hakkındaki gelişmeler değerlendirildi.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki