TÜRKSAT-5A Hizmet Vermeye Başladı

TÜRKSAT-5A Hizmet Vermeye Başladı
28 Haz 2021
Paylaş:

Mayıs ayının ilk günlerinde yörüngeye ulaşıp, testleri tamamlanan TÜRKSAT-5A bugün Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen hizmete alma töreni ile görevine başladı. Yeni nesil uydumuz, 8 Ocak 2021’de ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden Space X’in Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilmişti

Törene katılan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, yeni nesil uydumuz TÜRKSAT-5A’ya ait detaylı bilgiler paylaştı: “TÜRKSAT-5A uzaydaki 7. uydumuz oldu. TÜRKSAT-5A ile uzaydaki frekans ve yörünge hakkımızı da 35 yıl boyunca güvence altına almış olduk. Uzaya yörünge hakkı olan sadece 30 ülke bulunuyor. Biz de bu ülkelerden birisiyiz.”

Başkan Koç yeni nesil uydumuzun 31 derece doğu yörüngesinde Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'i kapsayan geniş bir coğrafyaya hizmet vereceğini söyleyerek; özellikle televizyon yayıncılığında hem kalite hem de hızın artacağının altını çizdi.

TÜRKSAT-5B’nin de yıl sonunda uzaya fırlatılmasının planlandığını dile getiren Başkan Koç, sözlerine şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın belirttiği gibi TÜRKSAT-5B’nin hizmete girmesiyle birlikte veri iletişim kapasitemiz 15 kat artacak. TÜRKSAT-5B’nin manevra ömrünün de 35 yıldan fazla olması öngörülüyor.”

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği TÜRKSAT-6A uydusunun ise önümüzdeki sene uzaya fırlatılması planlanıyor. TÜRKSAT-6A ile Türkiye haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yerini alacak.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki