KKTC e-Devlet Programının 2. Faz Mutabakat Zaptı İmzalandı

KKTC e-Devlet Programının 2. Faz Mutabakat Zaptı İmzalandı
11 Şub 2021
Paylaş:

Başkanımız Sn. Dr. Ali Taha Koç, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sn. Fuat Oktay ve beraberindeki heyet ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyaretine katıldı. Programın ilk gününde KKTC Cumhurbaşkanı Sn. Ersin Tatar ve KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sn. Önder Sennaroğlu ile görüşüldü.

KKTC’de 2012 yılında başlatılıp TÜRKSAT tarafından yürütülen ve 1. Fazı başarıyla tamamlanan e-Devlet Programının bugün 2. Fazı için bir araya gelindi. Programın 2. gününde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile KKTC Başbakanlığı arasında e-Devlet Programının yeni dönem Mutabakat Zaptı imzalandı. Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen Başkanımız Dr. Ali Taha Koç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsilen Başbakanlık Müsteşarı Suat Yeldener tarafından imzalanan Mutabakat Zaptı kapsamında e-Devlet Programının 2. fazı gerçekleştirilecek.

Başkan Koç e-Devlet Programı ile ilgili yapılan ve yapılacak olan çalışmaları şu sözleriyle değerlendirdi: “Bugüne kadar KKTC e-Devlet Programının 1. Fazı kapsamında; e-Nüfus, e-Kimlik, e-İmza, Ulusal Elektronik Doküman Yönetim Sistemi ve Kamu Sertifikasyon Merkezi gibi projeler devreye alınmış ve KKTC vatandaşlarının kullanımına sunularak önemli bir aşama katedilmiştir.  Programın 2. Fazı kapsamında ise; yazılımları tamamlanan ve eğitimleri devam eden e-Gümrük, e-Meb, e-Tüzel, Mekansal Adres Kayıt Sistemi ve Kamu Yönetim Sistemi gibi hizmetlerin 2021’in ilk çeyreğinde devreye alınması imzalanan Mutabakat Zaptı ile kararlaştırılmıştır. Programın 3. Fazı kapsamında e-Sağlık, e-Sigorta ve Veri Merkezi projeleri için analizler tamamlanmış ve projelerin başlatılması için gerekli çalışmalar tarafımızca yürütülmektedir.”

Sn. Koç, imzalanan Mutabakat Zaptı ile KKTC’deki e-Devlet projesinde yeni bir aşamaya geçildiğini vurgulayarak, yakın dönem hedefleri şu sözleriyle dile getirdi: “Önümüzdeki dönemde, güncel teknolojik gelişmelerin ve dijital çağın bir gereği olarak; yüksek standartlı, kullanıcı dostu tek hizmet kapısı ile vatandaş, iş dünyası ve devlet arasındaki iş birliğinin ve etkileşimin artırılması hedeflenmiştir.”
 
Başkan Koç, ayrıca inşaatına yakın zamanda başlanacak olan veri merkezi ile KKTC’deki e-Devlet hizmetlerinin tek bir noktadan, güvenli ve dünya standartlarında sunulabilmesi adına gerekli adımların atılması için çalışmaların başlatıldığının müjdesini verdi. 
 


Önceki Sonraki