Ünlü Ressamların Gözünden TÜRKSAT-5A’nın Yolculuğu Dijital Resim Sergisi

Ünlü Ressamların Gözünden TÜRKSAT-5A’nın Yolculuğu Dijital Resim Sergisi
04 Şub 2021
Paylaş:

Binlerce çocuğun katılımıyla açılan TÜRKSAT-5A’nın yolculuğu resim sergisi yapay zekâ ile ünlü ressamların gözünden yeniden yorumlandı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından 2021 yılı başında açılan sergi 4-12 yaş grubundan çocukların yoğun ilgisini görmüştü. Sergiye Türkiye’nin dört bir yanından binlerce çocuk TÜRKSAT-5A’nın yolculuğunu anlatan resimleri ile katıldılar. 

TÜRKSAT-5A’nın fırlatıldığı 8 Ocak 2021’de yayıma giren sergi için Dijital Dönüşüm Ofisi yeni bir çalışma gerçekleştirdi. Çocukların sergide yer alan resimleri ünlü ressamlar tarafından çizilseydi nasıl olurdu diyerek yapay zekâ ile yeniden yorumlandı. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç şöyle konuştu: “Dijital sergimizde bulunan resimleri kullanarak makina öğrenmesi yöntemleri ile hazırlanmış resimler aslında yapay zekâ uygulamalarının bir örneği. Bu çalışma; farklı kişilerin, yani sizlerin, yapmış olduğu resimleri “Acaba başka bir sanatçı kendi yorumuyla nasıl çizerdi?” sorusuna bir cevap olarak yorumlanabilir. Stil transferi ismi verilen yöntem, bir fotoğrafta kullanılan teknik ve stillerin başka bir fotoğrafa aktarılmasıdır. Bu yolla çocuklarımızın eserleri, 3 farklı sanatçının önemli eserlerinden yola çıkılarak tekrar yorumlandı.” 

Başkan Koç, ünlü ressamların eserlerine dönüştürülen çalışmalarda; İbrahim Çallı, Vincent Van Gogh ve Katsushika Hokusai’nin ünlü eserlerinin kaynak olarak kullanıldığını dile getirdi.

Çocukların bilime ve sanata karşı ilgisinin asla kaybolmaması için çalışmaların devam edeceğini ile getiren Sn. Koç, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Çocuklarımız bizim geleceğimiz; onların genç yaşta bilime ve sanata yönelmesi, bu konuda teşvik edilmesi çok önemli. Bu hususta onları desteklemeli, meraklarını arttırmalıyız.”

Çocuklarımızın güzünden TÜRKSAT-5A’nın serüveninin yapay zeka ile yeniden yorumlandığı dijital sergiye turksat5aninyolculugu.cbddo.gov.tr  adresinden ulaşabilirsiniz. 


Önceki Sonraki