28 Ocak Veri Koruma Gününde Veri ve Verinin Önemi

28 Ocak Veri Koruma Gününde Veri ve Verinin Önemi
28 Oca 2021
Paylaş:

Dijitalleşsen dünyada verinin değeri ve önemi her geçen gün artıyor. Avrupa Konseyi’nin 28 Ocak 1981 tarihinde imzaya açtığı ve ülkemizin de taraf olduğu 108 Sayılı Sözleşmeye istinaden bugün, Veri Koruma Günü olarak ilan edildi ve 2016 yılından bu yana ülkemizde de kutlanıyor.

Bilginin yetkisiz erişime, kullanıma, ifşa edilmeye, değiştirilmeye, hasara veya yok edilmeye karşı korunması amacıyla gerçekleştirilen faaliyetler bütünü olarak tanımlanan bilgi güvenliğiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç bu konuda güvenliğin sağlanması ve farkındalığın arttırılmasının büyük önem arz ettiğini dile getirdi: “Bilgi teknolojilerinin her alanda kullanımından kaynaklanan olası tehditlerin kontrol altına alınması, bilgi barındıran fiziksel ortamların güvenliğinin sağlanması ve bireylerin farkındalıklarının arttırılması büyük önem arz etmektedir.”

Başkan Koç bilgi güvenliğinin temel unsurları olarak gizlilik, bütünlük ve erişebilirliğin altını çizdi: “Bilgi güvenliğinin 3 temel unsurunu şu şekilde özetleyebiliriz; 
•    Gizlilik: Bilginin yetkisiz erişime karşı korunması, 
•    Bütünlük: Bilginin tam, tutarlı ve doğru olması, 
•    Erişilebilirlik: Bilginin yetkili kişilerce ihtiyaç anında ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasıdır. Bilgi güvenliğini destekleyen diğer unsurların başında ise; mahremiyet, güvenilirlik, hesap verebilirlik, inkâr edilemezlik ve erişim denetimi gelmektedir.”

Bilgi güvenliğinin tüm bireylerin farkındalığı ve katılımı ile sağlanabileceğinin altını çizen Başkan Koç, yerli ve milli uygulamaların kullanımı ve Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması gerekliliğini şu sözleriyle dile getirdi: “Verinin değeri ve önemi her geçen gün daha da hissedilir derecede artıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi vatandaşlarımızın can ve mal emniyetine gösterilen emniyetin aynısını verilerimizin korunmasına da gösteriyoruz, bu doğrultuda Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması için çalışmalarımızda önemli mesafeler aldık. Bu hususta yerli ve milli ürünlerimizi destekliyoruz.”
 


Önceki Sonraki