Yeni Nesil Uydumuz Türksat-5A Uzayda

Yeni Nesil Uydumuz Türksat-5A Uzayda
11 Oca 2021
Paylaş:

Yeni nesil haberleşme uydumuz Türksat-5A’nın uzay yolculuğu başladı. Uydumuz SpaceX’in Falcon 9 roketiyle ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden başarılı bir şekilde fırlatıldı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç fırlatmayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sn. Adil Karaismailoğlu ile birlikte Türksat’tan izledi.
Başkan Koç, yeni nesil uydumuzun 31 derece doğu yörüngesinde hizmet vereceğini dile getirerek Türksat 5A ile, Türkiye’nin frekans ve yörünge haklarını da 30 yıl boyunca güvence altına alınacağını dile getirdi. Dünyada sadece 30 ülkenin yörünge hakkı olduğunu vurgulayan Sn. Koç, Türkiye’nin de bu ülkeler arasında yer aldığının altını çizdi.
Başkan Koç yeni uydumuzun elektrikli itki sistemine sahip olduğunu ve 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmasının yaklaşık 4 ay süreceğini söyledi. 
Sn. Koç, Türksat-5A ile kapsama alanındaki gelişmeleri ve süregiden çalışmaları şu sözleriyle dile getirdi: “Türksat-5A ile kapsama alanımız daha da genişliyor. Türksat-5A; Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'i kapsayan bir coğrafyada TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak. Sırada Türksat-5B ve 6A var, uzaydaki hakimiyet alanımızı korumak ve güçlendirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”
Uydumuzun başarılı bir şekilde fırlatımı sonrasında Başkanımız Dr. Ali Taha Koç, Bakanımız Sn. Adil Karaismailoğlu ile birlikte Türksat Gözlem Evi’nde aktif hizmet veren uydularımız Türksat-3A ve 4A’ya da teleskopla bakıp; uydularımızı yörüngedeki yerlerinde gözlemlediler.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki